Rijitlik ve süreksizlik düzensizliklerine sahip betonarme binalarda simetrik perdelerle yapısal davranışın iyileştirilmesi
Structural behaviour rehabilitation of reinforced concrete buildings that have rigidity and discontinuity irregularities by symmetrical shear-walls
- Tez No: 478321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında; ülkemizde de sıkça karşılaşıldığı üzere betoname binalarda ticari veya mimari kaygılarla ortaya çıkan, B2 (rijitlik/yumuşak kat) ve B3 (düşey taşıyıcı elemanlarının süreksizliği) şeklinde yapısal tasarım yönetmeliklerinde de tanımlanmış olan taşıyıcı sistem düzensizlikleri dikkate alınmıştır. Bu amaçla, muhtelif kat planı ve kat sayısına sahip betonarme binalarda söz konusu düzensizliklerin tek başına veya birlikte bulunması halinde görülen etkileri incelenmiştir. Buna ilaveten, taşıyıcı sistem düzensizliği bulunan binalarda simetrik perde duvarlar teşkil edilmesi durumunda yapısal davranışın ne kadar iyileştirilebileceğine dair de değerlendirmeler sunulmuştur. Betonarme binaların yapısal çözümlemesi için ideCAD programı tercih edilmiştir. Tez çalışmasında depreme dayanıklı yapı tasarımı ilkeleri ve yapısal düzensizlikler ile daha önce yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiş; belirlenen betonarme binaların yapısal çözümlemesi gerçekleştirilerek B2 ve B3 düzensizliği katsayısı hesaplamaları yapılmıştır. Çözümlemelerden elde edilen sonuçlar da birbirleriyle karşılaştırmalı şekilde ele alınarak önerilen iyileştirme yönteminin yapısal davranış üzerindeki başarımı üzerinde değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Two types of load-bearing system irregularities in reinforced concrete buildings, which are often encountered in our country as a result of commercial or architectural concerns, were studied in this thesis. Those are defined as B2 (rigidity/soft-story) and B3 (discontinuity of vertical load-bearing members) irregularities in structural design instructions. For this purpose, effects of those irregularities when they exist alone or together in reinforced concrete buildings, which have various story plans and number of floors, were investigated. Additionally, evaluations with respect to the rehabilitation level of the structural behavior, in case symmetrically shear-walls are implemented to the buildings with load-bearing irregularities, were carried out. ideCAD software was used for the structural analysis of reinforced concrete buildings. In addition to the commentary on earthquake resistant structural design and structural irregularities, structural analysis of particular reinforced concrete buildings were performed and coefficients of B2 and B3 irregularities were calculated in this thesis. Yielded results of structural analyses were compared with each other in order to present evaluations on the structural performance of proposed rehabilitation technique.