Deprem kuvveti etkisindeki betonarme binalarda yapısal düzensizliklerin irdelenmesi ve lineer olmayan hesap yöntemlerinin uygulanması
Investigating structural irregularities and nonlinear analysis in reinforced concrete buildings
- Tez No: 276553
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma kapsamında 2007 Türk Deprem Yönetmeliğinde yer alan yapısal düzensizlikler (burulma düzensizliği, döşeme süreksizlikleri, planda çıkıntılar bulunması, komşu katlar arası dayanım düzensizliği, komşu katlar arası rijitlik düzensizliği, taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği) dikkate alınarak, farklı zemin sınıfları için yapının taban burulma momenti değerleri hesaplanmış, ve irdelenmiştir.Çalışmada ayrıca, güçlendirilmiş mevcut bir binanın, doğrusal olmayan statik artımsal itme analizi ile yapısal kapasiteyi esas alan ve yapıların performans seviyesinin belirlenmesinde kullanılan Deplasman Katsayıları Yöntemi ile deprem etkileri altında performans seviyeleri belirlenmiştir.2007 Türk Deprem Yönetmeliğine göre güçlendirme projeleri yapılmış dört katlı betonarme bir yapı, ETABS analiz programı yardımıyla yeniden modellenmiş ve FEMA 356'da yer alan Deplasman Katsayıları Yöntemi ile performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, mevcut yapı dört farklı zemin türüne göre performans seviyesi belirlenmiş yapının performans seviyeleri arasındaki farklılıklar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural irregularities are observed which cause to capacity exhaust and collapse of multistory systems under lateral earthquake loads when design of this systems. For this purpose, it is studied on total base tortional moment for all soil type using torsional irregularity, floor discontinuities, projections in plan, adjacent story strength irregularity (weak story), adjacent story stiffness irregularity (soft story) which determine in 2007 Turkish Earthquake Code in multistory systems under lateral earthquake loads.In addition this, it is examined to determine the performance levels of structural systems under earthquake effects by using Displacement Coefficients Method placed in FEMA 356. Performance level of structure designed on Z1, Z2, Z3, and Z4 soil type. The results are given with graphics and tables about the performance level of structure designed in accordance with using soil type.