Deinococcus radiodurans ile azo tekstil boyalarının biyogiderimi
Biography of azo textile boots in deinococcus radiodurans
  1. Tez No: 478334
  2. Yazar: MİNE APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Atık arıtımı işlemlerinde biyoremediasyon prosesinde rol oynayan mikroorganizmalar funguslar, mayalar ve bakterilerdir. Bunların arasında daha kısa sürede ve radyasyona dayanıklılığı ile ön plana çıkan Deinococcaceae familyasına ait olan Deinococcus radiodurans R1 bakterisi ile biyogiderim çalışmaları yapılmaktadır. Deinococcus radiodurans UV ışığı, kuraklık, hidrojen peroksit ve çeşitli kimyasal ajanlar gibi DNA da zarar yaratan durumlara direnç göstermektedir. Gram pozitif olmasına karşın hücre duvar yapısı bakımından Gram negatiflere benzetilmektedir. Bu kalın hücre duvar yapısının, bilim insanları tarafından bakterinin radyasyona karşı gösterdiği direnç de önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Ekstremofil mikroorganizmalar diğer canlı gruplarına göre daha kısa sürede ve zor şartlarda biyogiderim işlemlerinde sonuç verebileceği düşüncesi ile seçilmiştir. Sanayide kullanılan ve üretilen sentetik boyaların oldukça büyük bir grubu kanser ve toksik etkiye sahip olan azo boya sınıfını oluşturmaktadır. Fabrikalarda yapılan apreleme ve yıkama işlemleri sonucunda kullanılan boyaların bir kısmı deşarj sularına verilmekte ancak buralarda yapılan fiziksel ve kimyasal arıtma sistemleri düşük düzeyde verimli olmaktadır. Bu çalışma kapsamında denemelerimizde; C.I. Direct Red 23, Acid Red 249 ve C.I. Red 337 azo boyalarının Deinococcus radiodurans ile biyogiderimi incelenmiştir. Çalışmamızda bu üç azo boya için absorbans verdikleri pikler tespit edilmiştir. D. radiodurans'ın her 2 saatte bir numune alınarak biyogiderimleri takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microorganisms that play a role in the process of bioremediation in waste treatment are fungi, yeast and bacteria. Among these, Deinococcus radiodurans R1 belongs to Deinococcaceae family which is in the foreground due to its short duration and resistance to radiation. Biodegradation studies are carried out with this bacteria. Deinococcus radiodurans is resistant to DNA damaging conditions such as UV light, drought, hydrogen peroxide and various chemical agents. Although it is gram positive, it is similar to Gram negatives in cell wall structure. It is thought that this thick cell wall structure also plays an important role by scientists in the resistance of bacteria to radiation. Extremophil microorganisms were selected with the thought that they could yield results in shorter time and under difficult conditions than other living groups. A very large group of synthetic paints used and produced in the industry form the azo dye class, which has a cancer and toxic effect. Some of the dyestuffs used in the finishing and washing processes of the plants are given to the discharge water but the physical and chemical treatment systems made there are low in efficiency. Within the scope of this study; C.I. Direct Red 23, Acid Red 249 and C.I. Red 337 azo stains were examined biochemically with Deinococcus radiodurans.In our work, we have detected peaks in which they give absorbance for these three azo dyes.A sample of D. radiodurans was taken every 2 hours. Biodegradation was followed.