Ksanten türevi bazı boyar maddelerin model membran sistemler olan misel ortamlardaki fotofiziksel özellikleri
Xanthene derivative some dye materials model membrane systems with features photophysical in micellar media
- Tez No: 478335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU MERYEM BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amfifilik surfaktant molekülleri kritik misel konsantrasyonu olarak bilinen belirli bir surfaktant konsantrasyonunun üzerinde termodinamik olarak dengeye gelir ve farklı yapıya sahip olurlar. Bu yapı biyolojik membranların basit bir modelidir. Dolayısıyla biyolojik membranlar incelenirken model membran sistemler olan miseller kullanılır. Miseller genellikle küreseldir. Kritik misel konsantrasyonunun (CMC) üzerine çıkıldıkça misel yassılaşır. Tuz ilavesiyle miseller iki molekül kalınlığında lamelli miseller adı verilen uzamış paralel levhalar haline dönüşür. Bu tip lamelli miseller biyolojik membranlara büyük benzerlik gösterir ve bu yüzden de biyolojik yapıları incelemede kullanışlı bir model oluştururlar. Bu çalışmada Ksanten türevi boyar maddeler olan Pyronin B, Pyronin Y, Akridin O, Safranin T bileşiklerinin misel ortamındaki davranışları incelenmiştir. Bu amaçla boyar maddelerin Sodyum Dodesil Sülfat (SDS) misel ortamında fotofiziksel özellikleri absorpsiyon ve durgun hal floresans spektroskopi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Kritik misel konsantrasyonunun üzerinde hazırlanan SDS surfaktantına değişik tuz konsantrasyonları hazırlanarak ilave edilerek bu ortamların boyar maddelerin absorpsiyon ve floresans spektrumları üzerindeki etkisi yorumlanmıştır. Ayrıca bu etki bazı fotofiziksel parametreler üzerinden incelenmiş, boyar maddelerin kuantum verimleri ve floresans yaşam ömürleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar absorpsiyon ve floresans spektrumlarında meydana gelen değişiklikler dikkate alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Amphiphilic surfactant molecules reach thermodynamic equilibrium above a certain surfactant concentration known as the critical micelle concentration and attain a different structure. This structure is a basic model of the biological membranes. Therefore, micelles which are model membrane systems are used when examining biological membranes. Micelles are generally spherical. The micelle flattens out above the CMC. With salt addition, these micelles turn into long parallel plates known as lamellar micelles that are two molecules thick. These types of lamellar micelles show a high degree of similarity with biological membranes and thus are useful in the examination of biological structures. In this study, the behavior of Xanthene derivative colorants such as Pyronine B, Pyronine Y, Acridine O, Safranine T compounds in micelle medium were examined. To this end, the photophysical properties of dye materials in Sodium Dodecyl Sulfate (SDS) micelle environment were examined via absorption, steady state and time dependent fluorescence spectroscopy methods. Various salt concentrations will be prepared to add to the SDS surfactant prepared above the critical micelle concentration and the effect of these mediums on the absorption and fluorescence spectrums of the dye materials were discussed. In addition, this effect were examined via various photophysical parameters. The quantum yields and fluorescence life times of the dye materials in the studied systems were calculated. The obtained results were discussed in the light of the changes that occur in absorption and fluorescence spectrums.