Açık kaynak öğrenme nesne ambarları için zeki öğrenme içerik yönetim ana çatısı geliştirilmesi
Developing intelligent learning content management framework for open source learning object repository
  1. Tez No: 478354
  2. Yazar: MURAT İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YİĞİT, DOÇ. DR. ALİ HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilgisayar destekli eğitim ve uzaktan eğitimin web ortamında yaygınlaşması, bu alanda kullanılmak üzere geliştirilen e-içerik ihtiyacında önemli artışa neden olmuştur. Bu ihtiyaçların giderilmesi amacıyla, tez çalışmasında e-içeriklerin üretilmesinde kullanılan öğrenme nesnelerinin saklanması, sınıflandırılması, değiştirilmesi, zeki bir şekilde seçilmesi, yeniden kullanılarak yeni içeriklerin geliştirilmesi, yayınlanması gibi içerik geliştirme süreçlerinin tümünü kapsayan bir Zeki Öğrenme NESne Ana çatısı (ZONESA) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın yazılım geliştirme aşamasında eğitsel araçların tasarımını kapsayan tasarım tabanlı araştırma yöntemi türevlerinden gelişimsel araştırma kullanılmıştır. Bu amaçla çalışmanın öğrenme nesne ambarının geliştirilmesi, içerik oluşturma aracının geliştirilmesi, geliştirilen araç kullanılarak örnek öğrenme nesnelerinin geliştirilmesi ve üstverileriyle birlikte sisteme yüklenmesi, zeki öğrenme nesnesi seçim aracının geliştirilmesi, içerik paketleme ve dağıtma modülünün geliştirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında, öğrenme nesnesi değerlendirme ve seçme işlemlerinde daha önce kullanılmamış olan analitik hiyerarşi süreci, bulanık analitik hiyerarşi süreci ve genetik algoritma kullanılmıştır. Ayrıca öğrenme nesne ambarına bütünleşik içerik geliştirme sistemi ile e-içeriklerin ve z-kitapların kolayca hazırlanmasına imkân vermektedir. Geliştirilen yazılım web servisleri ile diğer öğrenme nesne ambarları için üstveri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Becoming widespread of computer-assisted learning and distance education in the web environment has led to a significant increase in e-content requirements. This thesis proposes to develop intelligent learning content management framework (ZONESA) in order to eliminate the need of e-content with covering production, storage, classification, replacing, intelligent learning object selection, the development of new content, reusing, publication of the content. The developmental research method, which is a derivative of instructional and learning design-based research tools, will be used in the software development stage of this research. For this purpose, the development of the research is planned to consist of the main stages as; the development of learning object repository, the development of content creation tool, developing example learning objects using developed content creation tool and uploading them with metadata to the system, the development of intelligent learning object selection tool, packaging and distributing content module and performance analysis. In this thesis, the analytical hierarchy process, fuzzy analytic hierarchy process and genetic algorithm, which were not used for evaluation and selection of learning objects, have been used. In addition, integretaed content development system to the learning object repository enables the preparation of e-content and z-books. Developed software provides metadata for other learning object repositories by using web services.