Karagöl (Borçka-Artvin) Gölü ve çevresinin hidrojeoloji incelemesi
Investigation of hydrogeological properties of Karagol Lake (Borcka-Artvin) and its surroundings
- Tez No: 478368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Karagöl ve çevresinin jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca su kaynaklarının hidrojeokimyasal özellikleri, kullanım durumları ve kirlilik değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma alanında Mesozoyik-Kuvaterner zaman aralığında farklı yaş ve litolojiye sahip kaya birimleri yüzeylemektedir. Bölgede çok sayıda sürekli dere bulunmakta olup en önemli yüzey suları Çoruh Nehri ve Karagöl'dür. Litolojik birimler hidrojeolojik özellikleri ve akifer olabilme potansiyelleri bakımından Az verimli gözenekli akifer, Yersel verimli çatlaklı kaya akiferi ve Akifüj olmak üzere üç ayrı grupta incelenmiştir. Çalışma alanında yeraltısuyu rezervuarları alüvyon ve içerisinde yer yer kireçtaşı, kumtaşı seviyeleri olan kırık ve çatlaklı mağmatik kaya birimleridir. Çalışma alanındaki su kaynaklarının hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla, yüzey suyu ve yeraltısuyu örneklerinin hidrojeokimyasal analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bölgedeki su kaynaklarının, Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, ve NaHCO3' sular fasiyesinde olduğu görülmektedir. Su tiplerinin gelişmesindeki ana etken kayaç-su etkileşimi olup genel olarak Na ve Ca iyonlarının artışı Na-Ca feldspatlar ile; Mg iyonları ise daha çok biyotit, amfibol, piroksen gibi silikat minerallerinin ayrışması sonucunda gerçekleşmektedir. HCO3 iyonu ise kireçtaşı, killi kireçtaşı birimleri ile birlikte feldispat minerallerinin ayrışması sonucunda açığa çıkan kalsit mineraleri ile ilişkili kaya-su etkileşimi sonucunda artış göstermektedir. Su kalitesi bakımından incelendiğinde çalışma alanındaki suların tamamı I. su kalite sınıfında yeralmakta olup yapılan değerlendirmelere göre içme ve sulama suyu olarak kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, geological, hydrological, hydrogeological properties of the Karagöl and its surroundings were investigated in detail. In addition, hydrogeochemical properties, availability and pollution assessments were performed. The rock units are observed with different age and lithology in the Mesozoic-Quaternary periods of time in the study area. The most important surface waters are Çoruh River and Karagöl Lake in the region. The lithological units have been investigated in three different groups such as low yielding porous aquifer, local yielding fissured rock aquifer and aquifuge in point of hydrogeological properties and aquifer potentials. The groundwater reservoirs are alluvium and fractured-fissured magmatic rock units with locally limestone, sandstone levels. In order to determine hydrogeochemical properties of the surface and groundwaters, hydrochemical analyses were performed. According to the obtained results, water resources are Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, and NaHCO3 facieses. The main factor in the development of water types is water-rock interaction. In generally, increase of Na and Ca ions is related with Na-Ca feldspars, while the Mg ions are mainly due to the weathering of silicate minerals such as biotite, amphibole, pyroxene. On the other hand, HCO3 shows an increase associated with limestone and clayey limestone units and also calcite minerals which is released as a result of the dissociation of feldspar minerals. Water resources are classified as 1st water quality in terms of all parameters and it is suitable for drinking and irrigation water according to the evaluations.