Giresun-İkisu doğu ladini (Picea orientalis (L.) Link.) gençleştirme sahalarının silvikültürel değerlendirmesi
Silvicultural assessment of regeneration areas of oriental spruce (Picea orientalis (L.) Link.) in Giresun-Ikisu forest district
- Tez No: 478370
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, ülkemiz ormancılığında, ekonomik ve sosyo-kültürel öneme sahip Doğu ladini (Picea orientalis (L.) Link.)'nin İkisu Orman İşletmesi örneğinde doğal gençleştirme çalışmalarının incelenmesi ve türün silvikültürel uygulamalarına katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, türün 2011-2015 yılları arasında doğal gençleştirme uygulanmış dört farklı deneme sahasından ve her deneme alanından üç tekrarlı olarak 100'er m2 (5x20m) büyüklüğünde alanlar örneklenmiştir. Örneklenen bu alanlardaki bireylerin çap, boy ve yaş ölçümleri ile birlikte gençleştirmenin başarı durumunun belirlenmesi amacıyla 2 m2 (140x145 cm)'lik fidan sayım çerçevesi yardımıyla fidan sayımları da gerçekleştirilmiştir. Uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre Doğu ladini ile sahadaki diğer türlerin (Doğu Karadeniz göknarı ve Doğu Kayını) gençliği arasında genel olarak boy, çap ve yaş için istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) farklılıklar bulunmuştur. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda da, bu özellikler arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Yapılan sayımlar sonucunda deneme alanlarının gençleştirme çalışmaları bakımından başarılı (>%85) olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine natural regeneration of Oriental spruce (Picea orientalis (L.) Link.) which was an important commercial and social-cultural forest tree species to contribute silvicultural practices of the species. For the purpose, four natural regeneration area regenerated between 2011 and 2015 were sampled, and also three replicates 100 m2 (5x20m) from each area. Height, diamater and age of seedlings were measured in each replicates. Beside, seedlings were counted by 2m2 (140x145 cm) square to estimate regeneration success. Significant differences (p≤0.05) were found among seedlings of Picea orientalis, Abies nordmanniana and Fagus orientalis for diameter, height, and age according to results of analysis of variance. There was significant phenotypic correlations (p≤ 0.05, r>0.54) among the characters based on results of correlation. Natural regeneration was successful (> 85 %) based on number of counted seedlings.