İvesi kuzularının büyüme periyodunun araştırılmasında ANFİS yöntemi ve çoklu regresyon modelinin karşılaştırılması
The awassi lambs of the growth period in investigation ANFIS method and multiple regression models comparison
  1. Tez No: 478436
  2. Yazar: AHMET KEREM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, erkek ivesi kuzularına ait canlı ağırlığı etkileyen bazı vücut ölçülerinden elde edilen veriler ele alınarak, çoklu regresyon ve ANFİS analizleri yapılmış, elde edilen sonuçlar üzerinden her iki modelin karşılaştırılması sağlanmıştır. Çalışmada, SPSS programı kullanılarak yapılması planlanan Çoklu regresyon analizi öncesinde veri setinde çoklu bağlantı olup olmadığı incelenmiş, bağımsız değişkenlere ilişkin tolerans değerlerinin çok küçük olması ve ayrıca VIF değerlerinin 10'dan büyük olmasından dolayı veriler arasında çoklu bağlantı sorunu olduğuna karar verilmiştir. Bu sorunun çözümüne yönelik, NCSS programı üzerinde RR yöntemi kullanılarak; elde edilen k= 0.002 katsayısına karşılık gelen regresyon katsayıları kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında; bağımsız değişkenlerin, kuzuların canlı ağırlıklarındaki değişimin ortalama %97'sini açıkladığı görülmüştür. Çoklu regresyon modeline alternatif olarak önerilen ANFİS modelinde de aynı şekilde; değişkenlerin tahminleme durumları incelenmiş ve her iki yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan incelemede ANFİS tahminleme sonuçlarının çoklu regresyon ile benzer sonuçlar vermesine rağmen, çoklu regresyonda, matematiksel bir model elde edilebildiği halde, ANFİS'te matematiksel bir modele alternatif olabileceği hedeflenen bulanık küme modelleri elde edilmiş ve üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, multiple regression and ANFIS analyzes were carried out by considering the data obtained from some body measurements affecting the live weight of male lambs, and comparison was made between the two models based on the obtained results. In the study, it was determined whether there were multiple connections in the data set prior to the planned multiple regression analysis using the SPSS program. It was decided that the tolerance values for the independent variables were very small and also the multiple connection problem between the data because the VIF values were greater. Using the RR method on the NCSS program to solve this problem; The regression coefficient corresponding to the obtained k coefficient is used. According to the analysis results; Independent variables accounted for an average of % 97 of the change in Live Weight of Lambs. Although the results of the ANFIS estimation in this study give similar results with multiple regression, the targeted fuzzy set models which can be a mathematical model alternative in ANFIS have been obtained and emphasized, even if a mathematical model can be obtained in multiple regression.