Şanlıurfa ilinde bağcılığın yaygın olarak yapıldığı bölgelerde bağların mevcut durumu üzerine bir araştırma
On Sanliurfa province on the current state of viticulture widely held bag in which research area
  1. Tez No: 478442
  2. Yazar: YAHYA ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Şanlıurfa ilinde bağ yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Hilvan, Bozova, Halfeti, Birecik ve Siverek İlçelerinde yapılmıştır. Çalışmada üretici ile ilgili, yetiştirme tekniği, hasat ve sonrası ile ilgili anket soruları yöneltilmiştir. Anket sonuçlarına göre Hilvan, Bozova, Halfeti, Birecik ve Siverek ilçelerinde ve genel olarak bölgedeki üzüm yetiştirme tekniği ile hasat ve hasat sonrası yapılan işlemler değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre yetiştiriciliğin genelde küçük alanlarda (1-20 da) ve karışık bir şekilde yapıldığı görülmüştür. Bölgedeki yetiştiricilerin genel olarak anaç kullanmadıkları, sulama, gübreleme yapmadıkları dolayısıyla çoğu yetiştiricinin teknik anlamda yetiştiricilik yapmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca yetiştiricilerin çoğunun bağ veriminden memnun olmadıkları ve yeni bağ tesis etmeyi düşünmedikleri tespit edilmiştir. Bölgede yetiştiricilerin bilinçlendirilip modern yöntemler kullanılarak yeni bahçelerin tesis edilmesiyle bağcılık bölge ekonomisinde önemli bir gelir kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, in 2014 the province of Sanliurfa Hilvan where widespread cultivation of vineyards, Bozova, Halfeti, Birecik and Siverek was carried out in the distric. Cultural operations including survey questions were asked in all stages of farming to growers. The survey results are evaluated and vineyard cultivation in the region has been compared to a modern viticulture. When evaluating the results obtained with this study, the growing practice of the bonds growers in the region and in all stages of post-harvest operations are understood to be quite inadequate. It has been shown viticulture as well as economic value for themselves who has become important that they take steps to adapt to the conditions of the day, some growers in grape growing. Full technical and cultural process using grafted seedlings of the garden will be fulfilled by the new plant would be economically very.