Açık kaynak yazılımlarda bakım yapılabilirliği ve güvenilirliği ölçmek için iki boyutlu değerlendirme metodu
A two-dimensional method for evaluating maintainability and reliability of open source software
- Tez No: 478461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda açık kaynak yazılımların (AKY) popülerliğinin artması, birbirine alternatif olarak pazara sunulan bu tür yazılımların sayısının hızla artmasına sebep olmuştur. Ancak açık kaynak yazılımlarının kalitesinin potansiyel kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirilebileceğine ışık tutan akademik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Dolayısıyla alternatifler arasından ihtiyaç sahiplerinin kalite gereksinimlerini en iyi karşılayanın seçilmesi problemi araştırılması gereken cazip bir problem haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında literatürde mevcut çalışmalar sentezlenerek kendi katkılarımızla beraber açık kaynak yazılımlarda bakım yapılabilirliği ve güvenilirliği ölçen bir metot geliştirilmiştir. Bu ölçüm için açık kaynak yazılımlar hem kod-tabanlı hem de toplum-tabanlı olarak iki boyutlu bir metotla değerlendirilmektedir. Kod-tabanlı ölçüm yapabilmek için, en güncel kalite modeli olan ISO/IEC 25010'nun seçilen içsel öznitelikleri ve bu içsel öznitelikleri ölçmek için nesneye yönelik C&K metrikleri kullanılmıştır. Toplum-tabanlı ölçüm yapabilmek için ise sistem ve yazılım mühendisliği için ölçüm süreci standardı olan ISO/IEC 15939 rehber alınarak bilgi ihtiyaçları belirlenmiş ve bu bilgi ihtiyaçlarını değerlendirmek için ürünlerin veri tabanlarında depolanan elektronik posta listeleri, problem (hata) raporları, sıkça sorulan sorular vb. tarihsel verilerden türetilen metrikler kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında önerilen iki-boyutlu bu metot, Java dilinde yazılmış üç Java programı inşa aracının (İng. Java built tool) seçiminde kullanılmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased popularity of open source software (OSS) has led to a considerable proliferation of alternative software. However, this being the case, an evident lack of studies that would contribute to evaluation of OSS by organizations has turned the process of selecting the most suitable product into an appealing research problem. In this study, a method to evaluate reliability and maintainability of OSS products by using both code-based and community-based aspects have been obtained from the synthesis of existing studies in the literature and with our contribution. In order to perform code-based evaluation, some internal attributes of the most recently quality model, ISO/IEC 25010, have been selected and object-oriented C&K metrics have been employed in an attempt to measure these attributes. To perform community-based evaluation, metrics derived from historical data such as e-mailing lists, program reports, frequently asked questions, and etc. have been utilized to identify and satisfy information needs as conformant to ISO/IEC 15939 standard for software measurement process. The proposed method has been used to evaluate the maintainability and reliability of three Java program build tools written in Java, and results of evaluation have been presented and discussed.