Security challenges in open source and proprietary software
Açık kaynak ve özel yazılımda güvenlik zorlukları
- Tez No: 841139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ADİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özellikle işletmelerin operasyonlarını desteklemek ve dijital dönüşümü desteklemek için bilgi altyapısına giderek daha fazla güvendiği günümüzde, güvenlik hususları modern teknolojide kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, her bir yaklaşımla ilişkili ana güvenlik zorluklarını inceleyerek ve bunların güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırarak, açık kaynak ve özel mülk yazılım etrafında devam eden tartışmayı ele almaktadır. Araştırma problemi, açık kaynak yazılımın güvenliği ve güvenilirliğine ilişkin çelişkili bakış açıları etrafında dönmektedir. Araştırmanın hedefleri arasında açık kaynaklı ve özel yazılımlardaki temel güvenlik sorunlarının belirlenmesi, bunların ilgili zayıf ve güçlü güvenlik noktalarının belirlenmesi ve güvenlik profillerini değerlendirmek için kapsamlı bir karşılaştırma yapılması yer alıyor. Sonuçlar, hem açık kaynak hem de özel yazılımlarda güvenlik açıklarının mevcut olduğunu gösteriyor ve kapsamlı güvenlik değerlendirmeleri ve risk azaltma önlemlerine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Açık kaynaklı yazılımın kaynak koduna erişme yeteneği, güvenlik tehditlerine karşı duyarlılığı artırır ve bilgi paylaşımını teşvik ederek bu alanda yeniliği teşvik eder. Gelecekteki çalışmalar, bu karmaşık soruna ilişkin anlayışımızı daha da ilerletmek için belirli güvenlik açıklarını, güvenlik uygulamalarını ve güvenlik önlemlerinin etkinliğini daha derinlemesine inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
Security considerations play a critical role in modern technology, particularly as enterprises increasingly rely on information infrastructure to support their operations and drive digital transformation. This study addresses the ongoing debate surrounding open-source and proprietary software by examining the main security challenges associated with each approach and comparing their respective strengths and weaknesses. The research problem revolves around the conflicting viewpoints regarding the security and dependability of open-source software. The research objectives involve identifying key security challenges in open-source and proprietary software, determining their respective weak and strong security points, and conducting a comprehensive comparison to evaluate their security profiles. The results demonstrate that vulnerabilities exist in both open-source and proprietary software, emphasizing the need for thorough security evaluations and risk mitigation measures. The ability of open-source software to access source code enhances responsiveness to security threats and promotes information sharing, fostering innovation in the field. Future studies could delve deeper into specific vulnerabilities, security practices, and the effectiveness of security measures to further advance our understanding of this complex issue.