Fusarium sp. ile pigment üretiminin araştırılması
Investigation of pigment production by Fusarium sp.
- Tez No: 478479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL SEYİS BİLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pigmentler, farklı endüstrilerde kullanımı olan önemli bileşiklerdir. En geniş kullanım alanı buldukları gıda endüstrisinde; katkı maddesi, renk arttırıcı ve antioksidan olarak kullanılırlar. Pigmentler; sentetik olarak da üretilebilmelerine rağmen, genellikle doğal biyopigmentler olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada; çeşitli Fusarium türlerinden alternatif üretim ortamlarında pigment üretimi, daha fazla pigment üretimi için bazı fizyolojik koşulların optimize edilmesi ve elde edilen pigmentin antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması amaçlandı. Bu bağlamda ilk olarak farklı Fusarium türlerinin (Fusarium graminearum, Fusarium sp., Fusarium poae, Fusarium equiseti) üç farklı besiyerinde (patates dekstroz sıvı besiyeri, sabouraud dekstroz sıvı besiyeri, malt ekstrakt sıvı besiyeri) pigment üretimleri karşılaştırıldı. Pigment üretimi için; en uygun besiyeri olarak malt ekstrakt sıvı besiyeri seçildi. Bu besiyerinde en yüksek miktarda pigment üretimi elde edilen Fusarium graminearum suşu, çalışmanın diğer aşamalarında kullanıldı. F. graminearum'dan en yüksek pigment üretimi için kültürel parametreler incelendiğinde; aydınlık inkübasyon, 150 rpm çalkalama hızı, 30ºC sıcaklık, 9 günlük inkübasyon ve başlangıç pH değeri 8'in en uygun koşullar oldukları saptandı. Çalışmanın devamında pigment üretimi için alternatif üretim ortamları araştırıldı. Bu bağlamda, çalışmamızda; alternatif bir besiyeri olarak da ülkemizde ii çeşitli süt ve süt ürünleri endüstrisinde peynir üretiminden sonra ortaya çıkan yeşilimsi sarı renkli artık olarak bilinen peyniraltı suyu ve şeker endüstrisi artığı melas kullanıldı. Peyniraltı suyu ve melasın, F. graminearum kullanılarak kırmızımsı pigment üretiminde alternatif kültür ortamları olabileceği gözlendi. Çalışmanın son aşamasında F.graminearum'dan elde edilen pigmentin antimikrobiyal özellikleri araştırıldı. Fusarium graminearum tarafından üretilen pigmentin 20 μl konsantrasyonunun, Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus'a karşı antimikrobiyal etki göstermesine rağmen Salmonella paratyphi, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa'a karşı etkili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Pigments are important compounds used in different industries. In the food industry that they are most widely used, they are used as food additives, color enhancers and antioxidants. Although they can also be produced synthetically, natural biopigments are preferred in general. In this study; pigment production from various Fusarium species in alternative culture media; optimization of some physiological conditions for more pigment production and investigation of antimicrobial properties of the produced pigment were aimed. In this respect, pigment production of different Fusarium species (Fusarium graminearum, Fusarium sp., Fusarium poae, Fusarium equiseti) in three different media (potato dextrose broth, sabouraud dextrose broth, malt extract broth) were compared. The best medium for the pigment production has been selected as malt extract broth. Fusarium graminearum, which was found to produce highest amount of pigment, is used in the next parts of this study. When the cultural parameters, which are necessary for the production of highest amount of pigment from F. graminearum are examined; light conditioned incubation, 150 rpm rotation speed, 30 ºC temperature, 9 days of incubation and initial pH value of 8, have been determined as the optimum iv conditions. In the next part of this study, alternative media for pigment production have been investigated. In the next part of this study, alternative media for pigment production have been investigated. In this respect; cheese whey, which appears after the production of a cheese and known as a greenish yellow coloured residual in our country and molasses - a residual of sugar industry have been used as alternative media for pigment production. It has been observed that, cheese whey and molasses could be alternative media for the reddish pigment production by using Fusarium graminearum. In the last part of this study, antimicrobial properties of the pigment obtained by F. graminearum have been investigated. It has been seen that, although 20 μl concentration of the pigment that was produced from Fusarium graminearum exhibited an antimicrobial effect against Bacillus cereus and Staphylococcus aureus; it was not effective against Salmonella paratyphi, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa.