Antibiyotiklerin moleküler baskılama yöntemi ile sıvı kromatografi sisteminde ayırımı
Separation of antibiotics using molecular imprinting method by liquid chromatography system
- Tez No: 478511
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kromatografik analiz yöntemleri arasında önemli noktada bulunan Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi'nin (HPLC) son dönemde yeri önem kazanmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte daha yüksek basınçlara çıkan UPLC sistemleri geliştirilmektedir. Sıvı kromatografisinin temel parçası olan kolonlar ise bu gelişmeden tabiî ki nasiplerini almaktadırlar. İşte bu noktada gelişen gözenekli ve yekpare yapısı ve farklı fonksiyonel grup içerebilen noktaları ile monolitik dolgu maddesi teknolojisi, basınç düşmanı sloganıyla kendini göstermektedir. Monolitik dolgu maddelerinin sayısız üstün özellikleri ve bu özelliklerini performans kaybı yaşatmadan sunmaları onları eşsiz kılan noktalardandır. Yapılan tez çalışmasında antibiyotik çeşitlerinden amoksisilin ayırımını, hidrofobik etkileşim temeline dayandırarak etkin bir şekilde gerçekleştiren monolitik kolon sentezlenmiştir. Fonksiyonel ligand olan N-metakriloil-L-triptofan (MATrp), metakrioil klorür ve L-triptofan molekülleri kullanılarak sentezlenmiştir. Monomer olan MATrp ile yapı iskeletini oluşturacak 2-hidroksietil metakrilat (HEMA)'nın yığın polimerizasyon tekniği ile cam kolon içerisinde monolitik kolon olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan poli(HEMA-MATrp) monolitik kolonun yüzey alanı 14.2 m2/g'dır. Karakterizasyon yöntemlerinden olan Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) yöntemleri kullanılarak, fonksiyonel monomer MATrp'ın yapısı incelenmiştir. Sentezlenen poli(HEMA-MATrp) monoliti elemental analiz ile incelenmiş ve yapıya giren MATrp miktarı bulunmuştur. Ayrıca; Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ve FTIR ile karakterize edilmiştir. Sulu çözeltide amoksisilin adsorpsiyonu ve desorpsiyonu poli(HEMA-MATrp) monolitik kolonu ile gerçekleştirilmiştir. Kullanılan tampon sisteminin adsorpsiyonu etkilediği görülmüş ve maksimum amoksisilin adsropsiyonu 64 mg/g olarak fosfat tamponu varlığında, pH 7 de gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon-desorpsiyon döngüleri sonucunda poli(HEMA-MATrp) monolitik kolonun adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma gözlenmemiştir. Monolitik kolonun tekrar kullanılabilirliği de ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
High Performance Liquid Chromatography (HPLC), one of the most important points among the chromatographic analyzes, is shining day by day in the chromatography sector. With developing technology, HPLC systems are being developed at higher pressures and the name is to be UPLC. Columns, which are the basic part of liquid chromatography, develop with developing technology. Here, the monolithic column technology with its pore and monolithic structure and different functional groups which develop in this point, manifests itself with the slogan of pressure enemy. The numerous superior features of monolithic columns and their ability to deliver these features without losing performance make them unique properties. In the thesis study, monolithic column which make amoxicillin separation efficiently based on hydrophobic interaction basis was synthesized. Amoxicillin, the antibiotic variety, used in the thesis. Functional monomer that name is N-methacryloyl-L-tryptophan (MATrp) was synthesized with using methacryloyl chloride and L-Tryptophan. Monolithic column is prepared in a glass column by bulk polymerisation technique of fuctional monomer MATrp and 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) which will form the structural skeleton. The surface area of the prepared poly(HEMA-MATrp) monolithic column is 14.2 m2/g. Functional monomer MATrp was characterized using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Nuclear Magnetic Resonance (NMR), which are characterization methods. The synthesized poly(HEMA-MATrp) monolith was subjected to elemental analysis and also characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM) and FTIR. Adsorption and desorption of amoxicillin in aqueous solution were carried out in the presence of poly (HEMA-MATrp) monolithic column. The buffer system used was found to affect the adsorption and the maximum amoxicillin adsorption 64 mg/g was carried out in the presence of phosphate buffer, pH 7. As a result of adsorption-desorption cycling no significant decrease in adsorption capacity of poly(HEMA-MATrp) monolithic column material was observed. The reusability of the monolithic column has also been examined.