Enerji iletim sistemlerinde hatların nümerik diferensiyel röleler ile korunması ve T-bağlantılı hatlarda diferensiyel korumanın mesafe koruma ile karşılaştırılması
Line differential protection and the comparison of distance protection and differential protection techniques for T-connected transmission lines
- Tez No: 478515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Elektrik güç sistemlerinin amacı elektrik enerjisini üretmek ve tüketicilere iletmektir. Enerji iletimi bu enerji akışının en önemli yapılarından birisidir. Bu sistemlerde kullanılan işletme elemanlarının arızalanmayacak yapıda tasarlanması ve imalatı imkansızdır. Sistemde arızasız çalışma durumu olmayacağından dolayı, oluşabilecek arızaların cihaz veya insanlara zarar vermeden sistemden belirli prensiplerle izole edilmesi için kullanılan ekipmanların, sistem ve bilgi birikiminin bütünüyle oluşan koruma sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, koruma özellikleri verilerek güç sistemlerinin en önemli ekipmanlarından olan hatların diferansiyel koruma prensibi ile korunması ele alınmıştır. Diferansiyel koruma teorik olarak anlatılarak detayları verilmiştir. Diferansiyel koruma yapısında önemli olan akım transformatörleri hakkında detaylı bilgi verilerek, uygulama aşamasında kullanılan akım transformatörlerinin seçim analizi Siemens CTDIM programı aracılığıyla yapılmıştır. Hat koruma yapısında ana koruma olarak kullanılan mesafe koruma prensibi hakkında bilgi verilerek hatların diferansiyel koruması detaylı olarak incelenmiştir ve MATLAB/SIMULINK ortamında bir hat diferansiyel koruma rölesi tasarlanmıştır. Tasarlanan röle çeşitli arıza durumlarına ve normal çalışma durumuna göre simülasyon ortamında test edilmiştir. Hat koruması için spesifik bir yapı olan T bağlantılı iletim hatlarında mesafe ve diferansiyel koruma yapıları PSS SINCAL programında yapılan birçok arıza durumuna göre analiz edilerek karşılaştırılmıştır. PSS SINCAL ortamında yapılan analiz sonuçlarına göre T bağlantılı iletim hatlarında besleme etkisi (infeed effect) sebebiyle mesafe korumanın geç temizleme süresine sahip olarak hatalı çalıştığı ve yeterli korumayı sağlayamadığı görülmüştür. Bu sorunu çözmek için diferansiyel koruma yapısının iletim hatları için ana koruma olarak kullanılabileceği, PSS SINCAL ve MATLAB/SIMULINK ortamında yapılan analizlerle beraber teorik ve uygulamalı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of electric power systems is to generate electricity and transmit it to consumers. Power transmission is one of the most important structures of the power flow. It is impossible to design and manufacture the operating elements used in these systems in a structure that will not fail. Since the system will not be fault-free, complete protection systems have been developed for the equipment, systems and information that are used to isolate faults that may occur from the system on certain principles without harming the device or people. In this study, protection features are given to protect the lines of the one of most important equipment of the power systems with differential protection principle. Differential protection is examined theoretically and details are given. Detailed information about the current transformers that are important for differential protection is given and the suitability of the current transformers used in the application phase has been checked by means of Siemens CTDIM program. The differential protection of the lines has been examined in detail by giving information about the distance protection principle used as the main protection in the line protection structure and a line differential protection relay in the MATLAB / SIMULINK environment is designed. The designed relay is tested in the simulation environment according to various fault conditions and normal operating condition. The distance and differential protection structures in T-connected transmission lines, a specific structure for line protection, were analyzed and compared according to the many failures in the PSS SINCAL program. According to the analysis results made in the PSS SINCAL environment, it is seen that the distance protection is working erroneously because of the infeed effect on the T-connected transmission lines and can not provide adequate protection. In order to solve this problem, the differential protection structure can be used as the main protection for the transmission lines, it has been shown theoretically and practically together with the analysis made in the PSS SINCAL and MATLAB / SIMULINK environment.