Hardy operatörünün diferensiyel denklemlere uygulaması
Hardy's operator application to differantial equation
- Tez No: 478526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm literatür özeti, tezin amacı ve hipotez kısımlarından oluşmaktadır. İkinci bölümde, temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, değişken üstlü Lebesgue uzayı, Sobolev uzayı ve Hardy eşitsizliği için koşullar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Varyasyonel yaklaşım verilmiştir. Beşinci bölümde, monoton operatör teorisi ve Browder Minty Teoremi incelenmiştir. Altıncı bölümde, sınır değer problemi için Hardy operatörü kullanılarak çözüm elde edilmiştir. Son bölümde, sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves seven chapters. The first chapter is summary of the literature, aim of the thesis and hypothesis. The second chapter consists of main definitions and theorems. In the third chapter Variable Lebesgue Space, Sobolev Space and condition for Hardy's Operator is examined. In the fourth chapter Variational approach is given. In the fifth chapter, monotone operator theory and Browder Minty theorem is examined. In sixth chapter, for the boundary value problem, the solution is obtained by using the Hardy operator. In the last chapter, conclusions and recommendations are expressed.