Bitki su tüketimi tahmininde kullanılan bazı parametrelerin Türkiye koşullarında belirlenmesi
  1. Tez No: 47853
  2. Yazar: HÜSEYİN KABAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN KODAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Doktora Tezi BİTKİ SU TÜKETİMİ TAHMİNİNDE KULLANILAN BAZI PARAMETRELERİN TÜRKİYE KOŞULLARINDA BELİRLENMESİ Hüseyin KABAKÇI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanmsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Süleyman KODAL 1996, Sayfa: 71 Jüri: Doç. Dr. Süleyman KODAL Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mehmet APAN Bu çalışmada, bitki su tüketimi tahmininde gereksinim duyulan güneş ışınlan şiddetini (Rs), tahmin eden R« = (a+b.n/N)Ra denkleınmin a ve b katsayıları, R, rasadı yapılan istasyonlar için belirlenmiş ve eşkatsayı haritaları fezırlannuştır. Ayrıca R, ve güneşlenme süresini (n) ölçümü yapılan rasat istasyonları için bu parametreleri tahmin edebilen periyodik çoklu regresyon denWeminin (Y=ao+aıcosz+a2sinz+a3c) katsayıları belirlenerek eşkatsayı haritaları hazırlanmıştır. Rüzgar hızı rasadı yapılan rasat istasyonları için aylık, yıllık ve mevsimlik gündüz-gece rüzgar hızı oranlan (Ur) saptanmış ve mevsimlik Ur değerierinin eş Ur eğrileri haritalanmışnr. Dört ayn Rs tahmin denkleminden hesaplanan Rs değerleri Ankara TOPRAKSU rasat istasyonu 1981-90 yıllarında ölçülen Rs değerleri, üç ayn n tahmin denkleminden elde edilen n değerleri aynı dönemde ölçülen n değerleri ile istatistiksel karşılaştırması yapılmıştır. Benzer karşılaştırmalar, R, tahmin denklemleri ile elde edilen ve ölçülen R, değerlerini kullanarak yapılan ET0 değerleri için de yapılmıştır. Sonuçlar, güneş ışınlan şiddetinin tahmininde yerel tahminler için a ve b katsayılarının bölgeler arasında değişim gösterdiğini, ancak Türkiye geneli için Jensen (1973)' de önerilen a katsayısının 0.25 kullanılabileceğini, b katsayısının ise 0.50 değil 0.40 civarında alınmasının gerekli olduğunu ortaya koymuştur Gündüz-gece rüzgar hızı oranlan bölgeler arasında önemli varyasyon gösterse de Türkiye geneli için bu oranın 2 olarak alınabileceği saptanmıştır. İstatistiksel karşılaştırma sonuçlarına göre, Rs ve ET0 karşılaştırmalarında rasat dönemi x tahmin yöntemi arasında interaksiyon olduğu saptanmış ve periyodik denklemin ölçülen değerlere en yakın sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Güneşlenme süresinin tahmininde tahmin yöntemleri arasında önemli farklılık bulunduğu, Kodal (1982)' de verilen n tahmin denklemi sonuçlarının ölçülen n değerleri ile aynı sınıfta olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER:Bitki su tüketimi, referens su tüketimi, güneş ışınlan şiddeti, güneşlenme süresi, periyodik ilişki, regresyon analizi, Türkiye, Penman yöntemi, Penman-Monteith yöntemi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF SOME PARAMETERS USED IN ESTIMATION OF CROP WATER CONSUMPTION FOR TURKISH CONDITIONS Hüseyin KABAKÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor: Doç. Dr. Süleyman KODAL 1996, Page: 71 Jury: Assoc. Prof. Dr. Süleyman KODAL Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mehmet APAN In this study, coefficients of a and b have been determined that are used in solar radiation, (R,) estimation equation of R, = (a + b.n/N)R. for the meteorological stations in Turkey, where R, is measured, to estimate crop water use consumption. Coefficient isolines has been drawn in the Turkish map. Periodic multiple regression equations have been produced in the form of Y = ao + ajcosz + a2sinz + a3c and coefficients of the equations have been determined to estimate R, as well as sunshine hours (n). Coefficient isolines have also been drawn for both estimations. Average monthly, yearly and seasonal day-night wind speed ratios (Ur) have been calculated for the meteorological stations where hourly wind speed observations made and seasonal Ur isolines have been mapped. Estimated R, values that obtained from four different R, estimation equations, have been compared statistically with observed Rs values of 1981-% years of Ankara-TOPRAKSU met. station. Same comparisons have been made for ET0 values calculated from four estimation equations. Estimated n values that obtained from three estimation equations have also statistically been compared with observed n values. Results indicated that values a and b coefficients varied across met stations, although average a (0.28) value for Turkey is almost equal to the a value of 0.25 that was advised earlier by Jensen (1973). However, average value of b (0.38) for Turkey is distinctly lower than the advised b value of 0.50. Average Ur value of two can be used for Turkey although there was great deal of variation exist for the year 1990. Variance analyses findings have shown that in R, and ET0 comparisons, period (estimation or observation) x types of estimation equation interaction was significant and periodic estimation equation was the only equation provided in significantly closer R, and ET0 values to those observed R, and ET0 values. There have been significant variation among then means of type of n estimation equations and only mean of n equation given in Kodal (1982) was in the same group of observed n means. KEY WORDS: Crop water consumption, Reference water consumption, Solar radiation, Sunshine hours, Periodic equation, Regression analysis, Turkey, Penman method, Penman- Monteith method.