Ankara ilinde armut ağaçlarında zararlı Cacopsylla pyri(L.) (Homoptera:Psyllidae) ile doğal düşmanlarının yoğunluklarının saptanması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 47852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Cacopsyüa pyri (L.)'nin ve doğal düşmanlarının Ankara ilindeki yoğunlukları - nın belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırma iki armut bahçesinde 1994 ve 1995 yıllarında yürütülmüştür. C. pyri ' nin nimf popülasyonu armut ağaçlarının çiçeklenme döneminde ve özellikle genç yaprakların bol miktarda olduğu dönemde en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Nimf popülasyonunun artması halinde zararlının çıkardığı ballı madde tüm ağacı kaplamaktadır. Zararlının popülasyon değişimi üzerinde en önemli etkiye sahip avcı tür Antho- coris nemoralis ( F. )' dir. Heteroptera takımına bağlı diğer avcı türler ile Coccinellidae familyasına bağlı türler C. pyri ' nin popülasyonu üzerinde fazla etkili olmamaktadır. Mevcut literatüre göre Türkiye faunası için ilk tespit olanPrionomitus mitratus (Dal man ), C. pyri ' nin nimflerini parazitlemektedir. Anahtar kelimeler : Cacopsyüa pyri (L.), Popülasyon yoğunluğu, Avcı, Parazi- toit, Biyolojik mücadele.,^üütllifl»!S8î
Özet (Çeviri)
This work was undertaken to determine the natural enemies of Cacopsylla pyri (L.) in Ankara province. This research was carried out in two pear orchards in 1994 and 1995. Nymph population of C. pyri reached to the highest level at the flowering period of pear and when young leaves were abundant. When the nymph population increased, honeydew secreated by the insect covered the whole tree. The predator having the most important effect on population change of the pest- was Anthocoris nemoralis ( F. ). The other predators which belonged to Heteroptera and coccinellid predators did not have much influence on the population of C. pyri. Prionomitus mitratus ( Dalman ), which was found as a new species for Turkish fauna based on available literature, parasitized nymphs of C. pyri. Key words :C. pyri (L.), Population density, Predators, Parasitoids, Biological control.