Saklı Markov modeli kullanılarak banka müşterilerinin işlemlerinin analizi
Analyzing banking customers transactions with using hidden Markov Model
- Tez No: 478537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüze artan rekabet ortamında işletmeler için Müşteri ilişkileri yönetimi ve müşterinin sadakatini kazanabilmek oldukça önem kazanmıştır. Müşteriler ile sıkı ilişki içinde olmak ve onların bağlılığını kazanabilmek için yapılan işlemleri ve bu işlemlerin altında yatan nedenlerin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı banka müşterilerinin yaptıkları işlemleri analiz ederek kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek banka stratejilerine ve pazarlama faaliyetlerine, müşteri ilişkileri yönetimine yön vermektir. Bankada müşteriler tarafından yapılan işlemler analiz edilirken müşterilerin demografik özelliklerinin yaptıkları işlemlerde belirleyici bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde literatür özeti yer almaktadır, ikinci böklümünde Müşteri İlişkileri Yönetimi açıklanmış, faydaları ve uygulandığı sektörlerden, Bankacılık sektöründeki yerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde bankaların kullandıkları kantitatif ve kalitatif metodlardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise Türkiyede faaliyet gösteren orta ölçekli bir bakada müşteri işlemlerinin analiz edilmesi için Saklı Markov Modeli kullanılarak yapılan bir uygulamadan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Managing customers become very important. It is necessary to have a good analysis of the transactions carried out in order to have a close relationship with the customers and to earn their commitment and the reasons underlying these transactions. The main purpose of this study is to analyze the transactions performed by bank customers, to determine user habits and to direct banking strategies and marketing activities and customer relationship management. When analyzing the transactions made by the customers in the bank, it was observed that the demographics of the customers played a decisive role in the transactions they made. The first part of this study contains the literature summary, the second section describes the Customer Relationship Management. In the third chapter, quantitative and qualitative methods used by banks are mentioned. In the last part, an application made using the Hidden Markov Model is used to analyze customer transactions in a medium sized bank operating in Turkey.