Probabilistic graphical models for brain computer interfaces
Probabilistic graphical models for brain computer interfaces
  1. Tez No: 377417
  2. Yazar: JAİME FERNANDO DELGADO SAA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Beyin bilgisayar arayüzleri (BBA), motor hareketi yeteneğini kaybetmiş kişiler için yeni bir iletişim yolu kurmayı amaçlayan ve bu kişilerin bilgisayar sistemleri üzerinden çevreyle iletişim kurmalarına olanak sağlayan sistemlerdir. BBA'lar kafa derisi üzerine takılan (elektroensefalografi, EEG) veya direk olarak beyin korteksine yerleştirilen elektrotlar (elektrokortikografi, ECoG) ile kaydedilen çeşitli fiziksel olgu gruplarını kullanırlar. En yaygın kullanılan olgu, beynin özel bölümlerinde dış olaylara cevap olarak oluşan Olaya İlişkin Potansiyeller (OİP) aktivitesidir. Bunlar içinde, bir cevap tipi olan P300 en çok kullanılan olgudur. P300'ün kullanım alanı bir görsel uyaran dizisinin sunulmasına göre beyinde oluşan cevabı kullanan heceleyici uygulamalarıdır. Bir başka sıkça kullanılan olgu ise, kişinin iki veya daha çok sayıdaki isteğini ayırt etmek için kullanılabilecek, hayali motor hareketlerinin gerçekleştirilmesi sırasında oluşan beyin ritimlerinin eş zamanlaması veya eş zamanlama bozulumudur. En basit senaryoda, bir BBA sistemi farklı görevlerin yapılması sırasındaki EEG ritimlerindeki güç farklılıklarını hesaplar. Bu farklılıklara göre, BBA hangi görevin (ör. sağ veya sol el hayali motor hareketi) yapıldığına karar verir. Güncel yaklaşımlar, her olası sınıf için beyin sinyallerindeki güç değerlerinin dağılımını öğrenen makine öğrenmesi tekniklerine dayanmaktadır. Bu tezde, EEG ve ECoG kayıt yöntemleri kullanılarak beyin bilgisayar arayüzleri için olasılıksal grafiksel model kullanımını öneriyoruz. OİP sırasında, özellikle P300 tabanlı heceleyicilerde, sistemin performansını belirgin olarak arttırmak için dil modellerini kelime seviyesinde birleştirmeyi öneriyoruz. Önerdiğimiz sistem, parametreleri etkin bir şekilde öğrenilebilen bütünlenmiş bir yapı içinde n-gram tabanlı dil modellerini hesaba katan farklı yöntemlerin de birleştirilmesine izin veriyor. Hayali veya gerçek motor hareketi görevinin gerçekleştirilmesi bağlamında, sinyalin zamansal yapısını dikkate alan teknikler öneriyoruz. parametresiz Bayes saklı Markov modelleri gibi farklı frekans bantlarındaki beyin sinyallerinin zamansal dinamiklerini modelleyen stokastik işlemler, motor görevlerinin gerçekleştirilmesi sırasındaki beyin durumlarının sayısının ve beyin sinyallerinin dağılımının modellenmesinde kullanılan öğe sayısının seçimi sorununu çözmek için sunuluyor. Aynı düşünce şekliyle, eş zamanlamalı motor görevlerinin sınıflandırılması için saklı şartlı rastgele alanlar öneriliyor. Saklı durumlar ile şartlı rastgele alanlarının ayrımsal gücünün birleşiminin, hayali motor hareketlerinde sınıflandırıcı performansını arttırdığı görülüyor. Eş zamanlı olmayan BBA'lar bağlamında, beyin sinyallerinin üretimi ile bağlantılı içsel zamansal dinamiklerini ve farklı ansal görevlerin gerçekleştirilmesine bağlı olarak dışsal beyin dinamiklerini modelleme yeteneğine sahip gizli dinamik koşullu rastgele alanlar tabanlı bir yöntem öneriyoruz. Son olarak, eş zamanlı olmayan BBA'lar bağlamında, ECoG verisinden parmak hareketlerinin devamlı olarak sınıflandırılması için ayrımsal bir grafiksel model sunuluyor. Sınıflandırma aşamalarında beyin sinyallerinin zamansal dinamiklerinin birleşiminin, farklı ansal durumların sınıflandırılma performansını belirgin bir şekille arttırarak kişi-çevre etkileşiminin daha etkin olmasının sağlanabileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Brain computer interfaces (BCI) are systems that aim to establish a new communication path for subjects who suffer from motor disabilities, allowing interaction with the environment through computer systems. BCIs make use of a diverse group of physiological phenomena recorded using electrodes placed on the scalp (Electroencephalography, EEG) or electrodes placed directly over the brain cortex (Electrocorticography, ECoG). One commonly used phenomenon is the activity observed in specific areas of the brain in response to external events, called Event Related Potentials (ERP). Among those, a type of response called P300 is the most used phenomenon. The P300 has found application in spellers that make use of the brain's response to the presentation of a sequence of visual stimuli. Another commonly used phenomenon is the synchronization or de-synchronization of brain rhythms during the execution or imagination of a motor task, which can be used to differentiate between two or more subject intentions. In the most basic scenario, a BCI system calculates the differences in the power of the EEG rhythms during execution of different tasks. Based on those differences, the BCI decides which task has been executed (e.g., motor imagination of left or right hand). Current approaches are mainly based on machine learning techniques that learn the distribution of the power values of the brain signals for each of the possible classes. In this thesis, making use of EEG and ECoG recording methods, we propose the use of probabilistic graphical models for brain computer interfaces. In the case of ERPs, in particular P300-based spellers, we propose the incorporation of language models at the level of words to increase significantly the performance of the spelling system. The proposed framework allows also the incorporation of different methods that take into account language models based on n-grams, all of this in an integrated structure whose parameters can be efficiently learned. In the context of execution or imagination of motor tasks, we propose techniques that take into account the temporal structure of the signals. Stochastic processes that model temporal dynamics of the brain signals in different frequency bands such as non-parametric Bayesian hidden Markov models are proposed in order to solve the problem of selection of the number of brain states during the execution of motor tasks as well as the selection of the number of components used to model the distribution of the brain signals. Following up on the same line of thought, hidden conditional random fields are proposed for classification of synchronous motor tasks. The combination of hidden states with the discriminative power of conditional random fields is shown to increase the classification performance of imaginary motor movements. In the context of asynchronous BCIs, we propose a method based on latent dynamic conditional random fields that is capable of modeling the internal temporal dynamics related to the generation of the brain signals, and external brain dynamics related to the execution of different mental tasks. Finally, in the context of asynchronous BCIs a model based on discriminative graphical models is presented for continuous classification of finger movements from ECoG data. We show that the incorporation of temporal dynamics of the brain signals in the classification stages increases significantly the classification accuracy of different mental states which can lead to a more effective interaction between the subject and the environment.