Toplu taşımada sürdürülebilirliğin incelenmesi; İETT örneği
Research on sustainability in public transportation; a case study of IETT
  1. Tez No: 478545
  2. Yazar: FATMANUR YILMAZ KAVAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada hızla yükselen nüfus sebebiyle şehir içi hareketlilik artmaktadır. Hareketlilikle beraber mega şehirlerin ortak problemi olan trafik sıkışıklığı toplu taşıma ihtiyacını da artırmaktadır. Bu ihtiyaçla birlikte ulaşım otoriteleri sürdürülebilir çözüm uygulamaları geliştirmek için çalışmaktadırlar. Bu tez çalışmasında incelenen İstanbul' da sunulan toplu taşıma hizmeti ve İETT örneğinde; sürdürülebilirliği sağlayabilmek, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği ölçen göstergeleri belirlemek, izlemeleri gerçekleştirmek, çözüm önerileri ve iyi uygulama örnekleri ele alınarak bu örnekler üzerinden sürdürülebilirlik için yapılması gerekenler ve tavsiyeler incelenmiştir. Literatürde çevre, ekonomi ve sosyal alanlarda incelenen sürdürülebilirlik konusunda teknoloji başlığının incelenmediği görülmüştür. Literatürde ilk defa teknolojik sürdürülebilirlik başlığıyla ele alınan konuda Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yaklaşımı ele alınmış ve sonuç olarak toplu ulaşım işletmelerinin sürdürülebilirlik yönetiminde kullanabileceği göstergeler belirlenmiş ve sonuçlar tablosunda özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly increasing population in the world, intracity mobility is increasing. Traffic jam, which is a common problem of mega cities along with mobility, also increases the need for public transportation. Because of this need, transport authorities are working to develop sustainable solutions. In this thesis, while the public transportation service was offered in Istanbul, in the case of IETT; Evaluating the sustainability of economic, social and environmental sustainability, monitoring, solution proposals and good practice examples, and examining the needs and recommendations for sustainability through these examples. It is seen that the literature on sustainability examines in environmental, economic and social aspects but technology is not underfocus. For the first time in the literature, Analytical Hierarchy Process (AHP) approach has been used within the context of technological sustainability and consequently the indicators that can be used in sustainability management of public transportation enterprises have been determined and the results are summarized in the table.