İstanbul'da minibüs taşımacılığında yolcu inme binme sürelerinin irdelenmesi
Determination minibuses dwell time in Istanbul
- Tez No: 496404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SELÇUK ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kent içi toplu taşıma sistemlerinin gelişiminde artan nüfusun ve yolculuk talebinin etkisi açık olup, toplu taşıma sistemlerinin etkin bir şekilde çalışması, olası trafik sıkıntılarının çözümüdür. Kentlerde birçok toplu taşıma türünün hizmet verdiği görülmekte, bu türlerin birbiri ile bütünleşik olması önem taşımaktadır. Etkin ve bütünleşik hizmet veren bir toplu taşıma sistemi, toplu taşıma türlerininin iyi tanımlanması ve yerinde doğru şekilde uygulanmasıyla mümkündür. Bu bağlamda, toplu taşıma zincirinin en büyük halkasından en küçük halkasına kadar iyi tasarlanmış bir sistem kent içinde sürdürülebilirliğin oluşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde kent içi toplu taşıma sistemlerinin yetersiz kaldığı bölgelerde özel işletmeciler tarafından farklı çözümler üretilmiş, böylece ara toplu taşıma sistemleri oluşmuştur. Ara toplu taşıma sistemlerinin birçok türü olup, bu çalışmada kent içi toplu taşıma sistemine önemli katkısı bulunan minibüs taşımacılığı irdelenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde minibüs taşımacılığının kent içi toplu taşıma sisteminde önemli yeri olduğu ve diğer toplu taşıma türleriyle yarış içine girdiği bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise minibüs taşımacılığının otobüs işletmeciliğinin ekonomik olmadığı bölgelerde, düşük yolculuk talebi olan merkezden uzak yerleşimlerde, kullanılan bir taşıma türü olduğu görülmektedir. Bu bağlamda ülkelerin gelişmişlik durumunun minibüs taşımacılığının tanımını ve kullanımını değiştirdiği bilinmektedir. Minibüs taşımacılığı mevcut ulaşım ağını diğer taşıtlarla ortak kullandığından, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde minibüslerin trafik sıkışıklığını tetiklediği düşünülmektedir. Bu bölgelerde minibüs ve otobüs taşımacılığının birbirini desteklediği ya da farklı bir düşünceyle birbirleri ile yarış içine girdiği görülmektedir. Otobüsler daha yüksek kapasitelerde yolcu taşımacılığı yapan ve belli duraklarda durarak yolculara hizmet veren; minibüsler ise daha esnek hat geçkisi olan ve gelişigüzel yolcu talebine bağlı duran toplu taşıma türleridir. Bu doğrultuda, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde hizmet veren minibüs hatlarının düşük hızlarda işletileceği ve diğer taşıt trafiğini etkisinin fazla olacağı açıktır. Bu çalışmada İstanbul'da yedi farklı minibüs hattı seçilerek, zirve içi ve zirve dışı zamanlarda yolculuk süresi, işletme hızı, taşınan yolcu sayısı ve durma sayısı belirlenmiştir. İncelenen tüm minibüs hatlarında zirve zamanlarda zirve dışı zamanlara göre ortalama yolculuk süresinin %15, ortalama taşınan yolcu sayısının %67 ve yolcu indirme bindirme amacıyla durma sayısının %44 fazla olduğu saptanmıştır. Tüm minibüs hatlarının ortalama yolculuk süresi 4,0 dk/km, ortalama yolculuk hızı 15,0 km/sa, ortalama taşınan yolcu sayısı 36, ortalama durma sayısı 2,7 durma/km şeklindedir. Zirve içi zamanda ortalama yolculuk süresi 4,3 dk/km, ortalama yolculuk hızı 14,0 km/sa, ortalama taşınan yolcu sayısı 45, ortalama durma sayısı 3,2 durma/km değerlerini almaktadır. Yolculuk zamanına göre (zirve içi, zirve dışı) geçki uzunluğu ile ortalama taşınan yolcu ve ortalama durma sayısı arasında regresyon analizi yapılmış, geçki uzunluğunun artmasının ortalama taşınan yolcu sayısı ve ortalama durma sayısını artırdığı, ancak km başına ortalama taşınan yolcu sayısı ve km başına ortalama durma sayısını azalttığı belirlenmiştir. Minibüsleri kullanan yolcu özelliklerinin incelenmesi amacıyla, yolcular cinsiyetlerine ve yaşlarına göre gruplara ayrılmıştır. Yaş grupları sırasıyla genç (
Özet (Çeviri)
The effects of increasing population and travel demand in the development of urban public transport systems are obvious, and the efficient operation of public transportation systems is the solution of possible traffic congestions. Many different public transport modes serve in the cities and it is important that these modes are integrated with each other. A public transport system with efficient and integrated service is possible by the well-defined characterization of public transport modes and their proper applications on site. In this context, a well-designed system from the largest link to the smallest link of the public transport network will contribute greatly to the sustainability of the city. In the developing countries, different solutions have been developed by private operators where the urban public transportation modes are insufficient; thus, the paratransit transportation modes have been created. There are many types of paratransit transportation modes, and this study examines the minibus transportation with significant contributions to the urban public transport system. It is known that the minibus transportation in the developing countries has an important place in the urban public transport system while it competes with other public transportation modes rather than complementing them. On the other hand, in the developed countries, the minibus transportation is a type of transportation used in areas where the bus operation is not economical, and especially in the suburban areas. Therefore, the development status of countries changes the definition and use of minibus transportation. As the minibus transportation uses the existing transportation network with other vehicles, minibuses generally trigger the traffic congestion in the areas where traffic is intense. It is seen that minibus and bus transportations in these regions support each other or compete with each other in a different way. The buses serve passengers with higher capacities and stop at the predefined stops; while the minibuses have more flexible routes and they stop randomly to pick up or drop-off passengers. Obviously the average speed of minibuses is less than the buses' and their effect to present traffic is worse, especially in the areas with heavy traffic. In this study seven different minibus routes were selected in İstanbul and the travel times during peak and off-peak hours, their travel speeds, their number of passengers and their number of stops were determined. In all the minibus routes those are examined, it is determined that during peak hours the average travel time, the average number of passengers and the average number of stops are higher than the off-peak hours' values by 15%, 67% and 44% respectively. The average travel time of all minibus routes is 4.0 min/km, the average travel speed is 15.0 km/h, the average number of passengers is 36 and the average number of stops is 2.7 stop/km. Moreover, the average travel time during peak hours is 4.3 min/km, the average travel speed is 14.0 km/h, the average number of passengers is 45 and the average number of stops is 3.2 stop/km. A number of regression analyses were carried out between the length of routes as the dependent variable and the explanatory variables such as the average number of passengers and the average number of stops with respect to the travel time (peak and off-peak). It was determined that as the route length increases the average number of passengers and the average number of stops increase; however, the number of passengers per km and the number of stops per km decrease. The minibus passengers are stratified according to gender and age groups to examine the characteristics of passengers using the minibus transportation. The age groups were selected as young (