Dini yapıların ısıl konfor ve enerji tüketimi açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi: Marmara İlahiyat Cami ve Hz. Ali Cami örnekleri
Evaluation of the religious buildings in terms of thermal comfort and energy consumption: Marmara Theology Mosque and Hz. Ali Mosque as cases
  1. Tez No: 478549
  2. Yazar: AHMET BİRCAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Camiler, günün farklı saatlerinde, aralıklarla kullanılan ve günlere bağlı olarak kullanım yoğunluğu değişen dini yapılardır. Bu nedenle tipik bir konut veya ofis tipi binalardan ısıl konfor açısından farklı değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, camiye gelen insanların konfor düzeylerini tespit etmek için, biri doğal ve diğeri mekanik havalandırmaya sahip, farklı ısıtma - soğutma sistemli camilerin iç çevre koşullarının ısıl konforunun ölçülmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. İklimlendirme sistemine sahip olan camide ısıl konforun oluşturulması süresince harcanan elektrik enejisi tüketimini izlemek için enerji analizörleri ile elektrik enerjisi tüketim verileri toplanmıştır. Çalışma da hedef, farklı ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerine sahip olan camilerin kullanıcı algısının belirlenmesiyle ve ölçümlerle ısıl konforunun tespit edilmesidir. Ve ısıl konforun oluşturulmasında harcanan enerjinin optimum seviyede tutulabilmesi için gerekli önerilerin oluşturulmasıdır. Çalışma altı ana bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın giriş bölümü yer almaktadır. Bu bölümde camilerdeki ısıl konfor ve enerji tüketimiyle ilgili olan literatür taraması, tezin amacı ve hipotezi yer almaktadır. İkinci bölümde, camilerin genel özellikleri ve enerji verimliliğine yönelik ısıl konfor parametreleri ile tanımları belirtilmektedir. Üçüncü bölümde, örneklem olan camilerdeki ısıl konfor ölçümleri ve anket çalışması verileri sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, iklimlendirme sistemine sahip olan camideki enerji tüketimi, tez çalışması kapsamında analiz edilerek yorumlanmıştır. Beşinci bölümde, çalışma kapsamındaki bulgular ışığında öneriler sunulmuştur. Ekler bölümünde, alan çalışmasındaki anketin yapıldığı günden fotoğraflar ve anketlerdeki kullanıcıların örnek yorumları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mosques are religious structures used at different times of the day and vary in intensity depending on the days. For this reason, mosques need to be evaluated differently in terms of thermal comfort according to a typical residential building or office-type building. In the thesis study, the thermal comfort of the internal environmental conditions of the mosques which have different heating-cooling, ventilation system, is measured and evaluated in order to determine the comfort levels of the people that comes to the mosques. Electric energy consumption data were collected with energy analyzers in order to monitor the consumption of electrical energy that consumed during the creating of thermal comfort in the mosque which has air conditioning system. The aim of the study is to determine the user's perception of the mosques which have different heating, cooling and ventilation systems and to determine the thermal comfort with the measurements . It is necessary to make the necessary suggestions in order to keep the energy consumed for forming the thermal comfort at the optimum level. The study consists of six main sections and annex sections. In the first part, there is an introduction to the study. The section includes aim of thesis, hypothesis and literature review related to thermal comfort and energy consumption in the mosques. In the second part, it is presented the general characteristics of the mosques and the thermal comfort parameters for energy efficiency. In the third part, there are thermal comfort measurements and survey data of the mosques cases. In the fourth part, the energy consumption of the mosques that have the climate system is analyzed and interpreted. In the fifth part, suggestions are presented in the light of the study findings. The appendices include photos from the day the survey was conducted in the fieldwork, and samples from comments of users in the surveys.