Otomotiv sektöründe kullanılmak üzere çinko borat katkılı plastik aksamların termal, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the thermal, physical and chemical properties of plastic parts with zinc borate additives using in automotive sector
- Tez No: 478556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ACARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan çalışmada, polimer malzemelere çinko borat ve talk ilave edilerek, elde edilen malzemenin fiziksel, kimyasal ve termal özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Polistiren, polivinil klorür çözücü madde içinde çözünerek kompozit malzeme oluşabilmesi için uygun hale getirilmiştir. Çözünmüş polimerlerin içine farklı oranlarda çinko borat ve talk ilave edilmiştir. Karışımlar ısıtıcılı manyetik karıştırıcıda farklı sıcaklık ve hızlarda karıştırıldıktan sonra çözücüyü buharlaştırmak amacıyla etüvde bekletilmiştir. Denemeler için Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Denemeler, 4 seviye 4 parametre (çinko borat yüzdesi, talk yüzdesi, karıştırma süresi, sıcaklık) seçilerek L-16 ortogonal diziye göre hazırlanmıştır. 2 farklı polimer için toplam 32 deney yapılmıştır. Çinko borat % 5-20 (w/w), talk % 5-20 (w/w), karıştırma süresi 5-20 dakika ve sıcaklık 50-80°C aralıklarında incelenmiştir. Hazırlanan polimerlere darbe dayanımı testi uygulanmıştır. Elde edilen değerlere göre 2 set için en uygun polimerler belirlenmiştir. Belirlenen polimerler, FT-IR, SEM, TG/DTA ve OIT analizleri ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, çinko borat katkılı plastik malzemelerin termal, fiziksel, kimyasal özelliklerinin geliştirildiği ve hazırlanan yeni ürünlerin otomotiv sektöründe değerlendirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the work done, zinc borate and talc were added to the polymer materials and physical, chemical and thermal properties of the material were investigated in detail. The polystyrene, the polyvinyl chloride are dissolved in the solvent to make the composite material suitable. Zinc borate and talc were added at different ratios into the dissolved polymers. The mixtures were mixed in a heated magnetic stirrer at different temperatures and speeds and then the solvent was keep waited to evaporate the solvent. For the experiments, the Taguchi experimental design method was used. Experiments were prepared according to L-16 orthogonal array by selecting 4 levels 4 parameters (zinc borate percentage, talc percentage, mixing time, temperature). A total of 32 experiments were performed for 2 different polymers. Zinc borate 5-20% (w/w), talk 5-20% (w/w), stirring time 5-20 minutes and temperature 50-80oC. Impact resistance test was applied to prepared polymers. The most suitable polymers for 2 sets were determined according to the obtained values. The identified polymers were characterized by FT-IR, SEM, TG/DTA and OIT analyzes. As a result, thermal, physical and chemical properties of zinc borate added plastic materials are improved and new products prepared can be evaluated in the automotive sector.