Adrese dayalı coğrafi kodlama işleminde kalite araştırması
Quality investigation in address-based geocoding process
- Tez No: 478559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte adresler, konum bulma ve posta hizmetlerinin yanında, araç navigasyonu ve ulaştırma hizmetlerine, coğrafi ve demografik analizlerin gerçekleştirilmesine altlık oluşturmaktadır. Adres bilgilerinden coğrafi kodlama teknolojisi, adresi oluşturan metinsel tanımlamalar ile mekânsal veri arasındaki köprüyü kurmada önemli rol oynamaktadır. Coğrafi kodlama işlemi, adres bilgisini enlem ve boylam değerleriyle ifade edilen coğrafi koordinatlara dönüştürmekte kullanılan bir yöntemdir. Coğrafi kodlama çalışmalarında mekânsal analizlerin kalitesinin artırılması, adreslerin güncelliğine, adres bileşenlerinin tutarlılığına ve en önemlisi adreslerin standart bir formatta kullanılmasına bağlıdır. Bu çalışmada, günümüzde sık olarak kullanılan coğrafi kodlama sistemlerinden Google ve Bing Maps çevrimiçi coğrafi kodlama hizmetlerinin kaliteleri karşılaştırılmaktadır. Adres verileri üzerinden coğrafi kodlama işlemi gerçekleştirilerek elde edilen ilgi noktalarının konumsal sapmaları irdelenmekte ve adresi oluşturan metinleri Levenshtein mesafe algoritması kullanılarak değerlendirilmektedir. Test işlemleri, İstanbul ili Fatih ilçesi ve Amerika Birleşik Devletleri Florida eyaletine bağlı Miami Beach bölgesi sınırları içinde kalan konaklama tesislerinin adres bilgileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tesis adresleri Web Content Extractor V.8.4 yazılımı kullanılarak web sayfaları üzerinden toplanmıştır. Çevrimiçi coğrafi kodlama işlemi, Python programlama dilinde geliştirilmiş olan bir coğrafi kodlama kütüphanesi kullanılarak Google ve Bing Maps servisleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Adreslerden coğrafi kodlamayla elde edilen ilgi noktalarının koordinatları istatiksel olarak incelenmiş ve referans değerleriyle olan farklılıkları ortaya konulmuştur. Servislerden elde edilen standart adres formatlarının birbirleriyle ve referans verisi ile uyumu Levenshtein mesafesi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, servisler üzerinden yapılan tersine coğrafi kodlama işlemlerinin kalitesi irdelenmiştir. Sonuçlar, çevrimiçi coğrafi kodlama servislerden elde edilen noktaların konumsal uyumunun adres bilgisi uyumunun bölgelere göre değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, along with the developments of Geographical Information Systems (GIS) and information technologies, postal addresses are used in many areas such as postal services, vehicle navigation, transportation routing, geographical and demographic analysis etc. Geocoding technology from address information plays an important role in bridging between non-spatial and spatial data. Geocoding is a method used to convert address information into geographical coordinates expressed in terms of latitude and longitude. The increase in the quality of spatial analysis in geocoding studies depends on the fact that address structures are kept up-to-date in databases, address components are consistent and most importantly, addresses are used in a standard format. In this study, the qualities of the most commonly used online geocoding services, Google and Bing Maps, were compared. The positional deviations of the points of interest obtained data are examined by performing the geocoding process on the address and verbal address information is evaluated using the Levenshtein distance algorithm. Two case studies are implemented in Fatih District in İstanbul city of Turkey and Miami Beach Region in Florida States of USA using the addresses of accommodation facilities. The address data of accommodation facilities in those areas are collected via web pages using Web Content Extractor V.8.4 software. Online geocoding was done on Google and Bing Maps services using a geocoding library developed in the Python programming language. The coordinates of the points of interest obtained from the services were statistically analyzed and their differences from the reference values were revealed. Then the compatibility of the standard address formats obtained from the services with each other and with the reference data was compared using the Levenshtein distance. Finally, the quality of reverse geocoding processes through services was examined. The results show that the positional and address consistencies obtained from online geocoding services vary according to different regions.