Açıköğretim-İktisat-İşletme fakülteleri öğrenci-sınav yeri atamalarının konumsal veri işleme yöntemleri ile iyileştirilmesi
Improvement on student-test location assignments for faculties of Open Education-Economics-Business Administration by using geoprocessing methods
- Tez No: 510201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemiyle yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciye eğitim-öğretim ve sınav hizmeti vermektedir. Sınavlar Türkiye'nin bütün illerinde ve bazı büyük ilçelerde yapılmaktadır. Dört oturumdan oluşan bu sınavlarda öğrenci-sınav yeri atamaları, öğrencilerin sınavda sorumlu oldukları dersler ve seçtikleri sınav merkezi kullanılarak adresten bağımsız olarak yapılmaktadır. Çalışmada öğrenci-sınav yeri atamalarının konuma dayalı yöntemlerle iyileştirilmesi ve öğrencilerin kendilerine en yakın ya da ulaşımı en kolay sınav binalarında sınava girmeleri hedeflenmiştir. Sözel veri olarak tutulan öğrenci ve sınav yapılacak binaların adreslerinin öncelikle konumsal veri olarak kullanılabilmesi için çalışma yapılmış, bu çalışmadan sonra öğrenci-sınav binası eşleşmelerinin mesafe tabanlı olabilmesi için analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada adres bileşenleri için Ulusal Adres Veritabanından yararlanılırken harita ve koordinat bilgileri için Google firmasının geliştirdiği uygulama programlama arayüzleri ile web servisleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmada hem coğrafi kodlama hem de tersten coğrafi kodlama yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anadolu University provides education and training for nearly one and a half million students through the open education system. The examinations are conducted in all 81 provinces and additionally some largest towns of Turkey. Student-test location assignments, in these tests which are made in four sessions in a weekend, are achieved independently from the addresses of students, although considering the courses that the students which are responsible. In the study, it was aimed to improve the student-test location assignments using location-based methods in GIS and to let the students select the test buildings which are closer to them or which are easier to reach. In order to be able to use the address data of the students and the addresses of the buildings, geocoding were used to obtain spatial data. Subsequently, distance based analyses were carried out for student-test building matches. While using the National Address Database for address components in this study, application programming interfaces and web services developed by Google for map and coordinate information were used. Both geocoding and reverse geocoding methods were used in the study.