Diagrid taşıyıcı sistemler
Diagrid structural systems
  1. Tez No: 478576
  2. Yazar: VEYSEL ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖRÜN ARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılarda düşey yük aktarımının çapraz taşıyıcı sistem elemanları ile aktarımı fikri Orta Çağ'ın başlarından itibaren insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu fikir, uzun bir süre boyunca, çok fazla gelişim gösteremese de son zamanlarda ard arda gelen gelişmelerle birlikte çok katlı yapı üretiminde öne çıkan bir taşıyıcı sistem olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sistemi tanıtmanın yanı sıra diagrid taşıyıcı sistemin üretim aşamalarında açığa çıkan zorlukların ve gerekliliklerin bir bölümünü ortaya koymak bu çalışmanın amacını oluşturur. Çok katlı yapı üretiminde diagrid taşıyıcı sistem çoğunlukla çelik ya da kompozit taşıyıcı sistem malzemeli yapılarda tercih edilmektedir. Bu bağlamda genele uyarak diagrid taşıyıcı sistemli yapıların, taşıyıcı sistem üretim sürecini; tasarım, üretim ve kurulum aşaması olarak üç aşamada incelemek mümkündür. Taşıyıcı sistemin tasarım aşamasını da taşıyıcı sistem elemanlarını göz önünde bulundurarak; diyagonal eleman tasarımı, düğüm noktası tasarımı, çevresel ana kiriş tasarımı, döşeme kirişi tasarımı ve cephe sistem tasarımı olarak bölümlere ayırmak uygun olur. Taşıyıcı sistemin üretim ve kurulum süreçleri de bu taşıyıcı sistem elemanlarına göre şekillenir. Taşıyıcı sistem tasarım aşamasında diyagonal elemanların birleşim açıları, bulundukları bölgelere göre düğüm noktası ve diyagonal elemanların birleşim tür ve detayları, dış kabuğun döşeme ana kirişleri ile birleşim detayları gibi temel kararlar verilir. Üretim aşamasında kurulumu kolaylaştıracak detaylar çözülür. Düğüm noktaları diğer elemanlardan ayrı olarak üretilir. Bu ayrı üretim aynı atölyede olabileceği gibi ayrı atölyelerde de yapılabilir. Bu ayrım, düğüm noktasının gerektirdiği karmaşıklık ve ileri teknolojiden kaynaklanmaktadır. Kurulum aşaması olarak atölyeden çıkarılan taşıyıcı sistem elemanlarının sahaya ulaşımı ve sistemin sahada tamamlanmasına kadar geçen süre kastedilmektedir. Çalışmanın Birinci Bölümü içerisinde; tazin amacı, kapsamı, önemi ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci Bölümde; diagrid taşıyıcı sistemin tanımı yapılmış ve genel bilgiler aktarılmıştır. Sistemin tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkmasına yardımcı olan gelişmelerden bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde; diagrid taşıyıcı sistem yapım aşamaları, taşıyıcı sistem elemanlarını temel alan bir yaklaşımla alt başlıklar halinde verilmiştir. Dördüncü Bölümde; üretimi tamamlanmış çok katlı çelik ve kompozit diagrid sistemli yapı örnekleri incelenmiş, taşıyıcı sistemleri, birleşim detayları, diagrid birimleri, cephe sistemleri ve taşıyıcı sistem elemanları tanıtılmıştır. Beşinci Bölümde; çalışmada varılan sonuçlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
İdea that vertical load transfer by diagonal structural members on structures have been used by people from early medieval. Although that idea not progress for a long time, it is started using for a high-rise building construction along with consecutive development in recent years. It constitutes the purpose of this study that introduce diagrid system and some of released difficulties and necessities in construction phases of the sytem. High-rise buildings that constructed by diagrid structure are mostly preferred as a steel structure or a composite structure. In this sense be in line with investigate to process of diagrid structure construction in three phase is possible as design, fabrication and construction process. Also division into categories of structural design process is eligible as diagonal members design, node design, peripheral main beams design, floor beams design and facade system design taking into considiration structure members. Fabrication process and construction process of diagrid system is also shaped accordingly by these main structural members. Main decisions like connection angle of diagonal members and nodes, types of connections by regionally, details of connection for diagonal members and nodes, details of connection for exterior building structure along with the main floor beams are made in the structural design process. Facilitator details for construction is solved in the fabrication process. The nodes are produced separately from the other members. This production can be at the different factory also as can be at the same factory. This separation of members production originates from sophistication and high technology requirement of the nodes. Implied thing as a construction process is transportation of structure members to site that extracted from the factory and the time to the completion of system constraction on site. Also this phases of diagrid system are highlighted on constructed samples in this study. Differences in regional issues on this type building samples in different parts of the world are also notable. First Chapter in the labour include purpose, extent, significance and method of this study. In the Second Chapter; diagrid system is defined and general data about system is narrated. Contributing developments on occuring the system in historical process are mentioned. In the Third Chapter; diagrid system production processes are presented with a structural members-based approach. In the Fourth Chapter; steel and composite structural high-rise buildings that constructions completed are examineted. Their structural systems, connection details, diagrid units, curtain wall systems and structural members are presented. Conclusions of the study are expressed in the Fifth Chapter.