Characteristics and the effects of on-street parking on traffic congestion
Yol kenarı park etme ile ilgili özellikler ve trafik tıkanıklığına etkileri
  1. Tez No: 478575
  2. Yazar: THAIER FADHIL SALMAN AL-GBURI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HALİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde özellikle kentsel alanlarda, trafik tıkanıklığı önemli bir sosyal, ekonomik ve çevresel sorun teşkil etmektedir. Trafik tıkanıklığı, kapasite yetersizliği, ulaşım ağında meydana gelen trafik kazaları gibi olaylar ile kavşak yönetimindeki yetersizlikler gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra diğer önemli bir faktör ise yol kenarı parklanmadır. Yol kenarı parklanma, literatürde“araçların yol kenarlarına park etmeleri”olarak tanımlanmaktadır. Yol kenarı parklanma ilave bir şerit işgalinden, park esnasında yapılan manevralardan ve diğer şeritlere olan etkisinden dolayı yol kapasitesinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma, yol kenarı parklanmadan kaynaklanan trafik tıkanıklığını ve yol kapasitesi üzerindeki etkisi üzerinde detaylı bir çalışma yaplarak, konu ile ilgili olarak, gerek toerik gerekse prtik açıdan değerlendirmeleri içeren bir literatür ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yol kenarı parklanmanın trafik kapasitesine etkisini araştırmak amacıyla İstanbul'da farklı şerit sayıları ve geometrisine sahip dört farklı kesim seçilmiştir. Sözkonusu kesmlere ait görüntüler kayıt altına alınınış ve taşıtların giriş/ çıkış manevra süreleri, park etme türü ve süresi, YTU-TMC'de gözlemlenmiş ve ölçülmüştür. Bu veriler ile birlikte trafik sayımlarıda yapılmış ve kesimden geçen her aracın park etme olasılığı da hesaplanmıştır. Bu veriler, en yoğun zaman aralığı olan 11.30-14.30 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplanmaıştır. Elde edilen veriler kullanılaırak, üç farklı yöntem ile (HCM, Austroads rehberi ve PTV VISSIM yazılımı) kapasite hesabı yapılmıştır. Ayrıca, benzetim modeli (PTV VISSIM) yardımıyla, sözkonusu her bir kesit iin seyahat süresi, gecikme ve ortalama hz değerleri prklanma olması ve olmaması durumları için elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, şerit sayısının artmasıyla birlikte kapasitedeki azalmanın azaldığı, seyahat süresi ve gecikmelerinde aynı şekilde azaldığı gözlenmiştir. Yol üstü parklanmanın alış veriş merkezleri gibi çekm merkezlerine yakın olması taşıtların park etme olasılığını ve devinim sürelerini artığı tespt edilmiştir. Bunların yanı sıra, yol üstü parklamada, iki aracın arasına park etme süresinin en uzun olduğu, park etme sürecince önünde araç olması durmundaki parklanma süresinin arkasında araç olması durmuna göre daha fazla olduğu, ayrıca parktan çıkış esnasında ise önünde araç olması durmunda parktan çıkış süresinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Congestion within modern day urban transport networks has been a significant social, economic and environmental issue. There are a number of factors which result in congestion such as lack of road capacity during peak periods, disruptions and road incidents occurring within the network, and interruption of flow at intersections. Furthermore, a key factor which has not been studied quantitatively in detail and impacts the road capacity and contributes to congestion is the provision of on-street parking. On-street parking defines in literature as“the vehicles are parked on the sides of the street itself”. This leads to the reduction in capacity of the roadway due to the occupation of the lane, parking maneuvers and the effects on to the other lanes. This study attempts to fill the gap in knowledge by providing a further understanding of the traffic congestion resulting from on-street parking and the associated impacts on road capacity. Four sites were selected in Istanbul with two, three, and four lanes roads in order to investigate the effect of on-street parking on traffic capacity. The entering and leaving maneuvers time of the vehicles, type of the parking and the duration of the vehicles were observed on the recorded streaming in YTU-TMC. Including this data, traffic count was conducted and then the possibility of parking for any vehicle that passing through the section was computed. The data were collected at the peak periods which are 11:30 AM – 14:30 PM and 17:00 PM – 20:00 PM for each direction of the roadway. Monte Carlo simulation was implemented to find out the possibility of using the data for simulation. Using the data that obtained, capacity was calculated using three methods (HCM, Austroads guide and PTV VISSIM software) in addition to finding the travel time, delay and speed. The results of the study clearly indicate that the road which has four lanes give less influence by the parking and that due to this road has two free lane not adjacent to the parking. The Commercial center is consider one of the most important factor that playing role in increasing the possibility of parking. Parking between two parked vehicles takes more time than the other parking types.