Depremlerin önceden kestrimi için, Adapazarı-Bolu yöresi, Mudurnu vadisi, Taşkesti civarı manyetik anomalilerinin üç boyutlu yöntemle modellenmesi
  1. Tez No: 47859
  2. Yazar: AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEPREMLERİN ÖNCEDEN KESTRİMÎ İÇİN, ADAPAZARI - BOLU YÖRESİ MUDURNU VADİSİ, TAŞKESTİ CİVARI MANYETİK ANOMALİLERİNİN ÜÇ BOYUTLU YÖNTEMLE MODELLENMESİ Aydın BÜYÜKSARAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ 1996, Sayfa: 56 Jüri : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Yrd. Doç. Dr. Zuhal DÜZGİT Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), hemen hemen Türkiye'nin kuzeyini boydan boya kesen bir faydır. KAFZ etrafında can ve mal kaybına neden olan büyük depremler meydana gelmektedir. Fay hareketi, KAFZ etrafında gerilim birikimine neden olmaktadır. Manyeto-elastik kayaç özellikleri nedeniyle manyetizasyon değişimi bloklarda tektonik gerilim değişimine neden olmaktadır. Bolu-Adapazarı arası, Mudurnu Vadisi, Taşkesli civarındaki manyetik anomaliye sebep olan amfibolitik kayaç kompleksi üç boyutlu otomatik bir modellcme yöntemi ile modellenmiştir. Bu model, amfibolü blok'unun negatif anomali veren bölümünü de içerecek şekilde yapılmıştır. Bu amaçla 1995 yılında çalışma alanının kuzeyinde yeralan dağlık ve ormanlık kesimde manyetik profil ölçümleri yapılmıştır. 30 x 10~3 SI' lık bir suseptibiliteye sahip, üst yüzeyin derinliği yüzeyden 0.13 km olan ve tabanı 1.5 km derine doğru uzanan manyetik bir kütle modeli elde edilmiştir. Mudurnu Vadisi'nde sürdürülmekte olan manyetik ölçümlerden, elde edilen tektonomanyetik sinyallerin yorum kalitesini artırmak için yeni model parametreleri ile eski üç boyutlu yapısal model tamamlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Üç Boyutlu Modelleme, Manyetik Anomali, Tektonomanyetik Ölçmeler, Manyeto-elastik Kayaç özellikleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis FOR EARTHQUAKE PREDICTION, THREE DIMENSIONAL MODELING OF THE MAGNETIC ANOMALIES OF TASKESTI REGION, MUDURNU VALLEY BETWEEN ADAPAZARI AND BOLU Aydın BÜYÜKSARAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ 1996. Page : 56 Jury : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Asst. Prof. Dr. Zuhal DÜZGİT Asst. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ North Anatolian Fault Zone (NAFZ) is a fault that almost crosses all over Turkey's north. NAFZ causes earthquakes due to its active tectonism. There have been big earthquakes around the NAFZ causing loss of Hies and properties. The movement of the fault causes stress and strain in its around. Varying tectonic stress on blocks generates changes of the magnetization due to the magneto-elastic rock properties. The amphibolite complex that causes the magnetic anomaly in Mudurnu valley, between Adapazarı and Bolu, around Taşkesti has been modeled by an automatic three-dimensional modeling method. This model included the magnetic negative anomalous area in the amphibolite block. So new profilling measurements were taken on rough and high topographic area in the northern part of the magnetic body. Three-dimensional model suggests a magnetized body extending 0.13 km from surface to its bottom down to 1.5 km with a susceptibility of 30 x 1()~3 SI. It is suggested to complete a former structural 3D-model with the parameters of the new model to improve the interpretation of tectonomagnetic signals. KEYWORDS: Three Dimensional Modeling, Magnetic Anomaly, Tectonomagnetic Observations, Magneto-elastic Rock Properties.