Heat transfer analysis on crude oil and petroleum products using the heat exchanger used in petroleum industries
Petrol sanayinde kullanılan ısı değiştiriciler yardımıyla yapılan ham petrol ve petrol ürünlerinin ısı aktarım analizi
- Tez No: 478597
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gövde borulu ısı değiştiricileri diğer model ısı değiştiricilerinden bir çok yönden daha avantajlı olduğundan dolayı genel olarak kimyasal proseslerde, mekanikte, petrol endüstirisinde, enerji santrallerinde özellikle refinerilerde kullanılmaktadır. Tasarım ve yapımı konusunda bir çok bilgi bulunduğu için bu çalışmada sadece kısa bir giriş yapılmıştır. Kabul edilebilir koşul ve düşük işletme maliyetlerinde yüksek verim elde etmek için ısı değiştiricilerinin ideal koşularda çalıştıtırılması gerekmektedir. Bu tezde boru ve gövde tarafındaki sıcaklıklar giriş parametersi olarak alınmış boru demeti dizimi kare seçilmiştir. Termal analizi boru içinde ham petrol, gövde kısmında yağ alınarak yapılmıştır. Ken metodu uygulanarak tasarlanan gövde borulu ısı değiştiricisi çok iyi bilinen Dittus-Boelter boru içindeki türbülanslı akış formülleriyle doğrulanmıştır. Analiz, yukarıda belirtilen Kern yöntemi farklı akışkan kombinasyonlarına sahip ısı değiştiricilerinde uygulanarak genişletilmiş, ısı transfer katsayısı, sürtünme katsayısı, alan, uzunluk ve basınç düşüşü parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, dört ısı değiştiricisi için matlab kodu ile sayısal olarak hesaplanmış ısı transferi, üretici tarafından deneysel olarak belirlenen ısı transferi ile karşılaştırılmıştır. Dört farklı ısı değiştircisi ve dört farklı akışkan için elde edilen sonuçlar tablolar halinde sunulmuş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shell-and-tube heat exchangers are utilized for the most part in the mechanical, chemical process, petroleum industries and power plants, particularly in refineries, since various advantages they offer over different models of heat exchangers. Numerous data is available about their development and plan. The present notes are proposed only to assist as a brief introduction. It is necessary to operate heat exchangers at optimum condition which serves high thermal efficiency in acceptable condition and low running cost. This research is planned to help anybody with general technical experience, but maybe constrained learning of heat transfer equipment's. In this study temperatures of tube and shell side are taken as in-put parameters with a concurred bundle arrangement of square pitch. The thermal analysis is done taking crude oil inside the tube and oil products on shell side. The design of shell and tube exchanger applying Kern method for combination is proved by well-known Dittus-Boelter formula of turbulent flow inside tube. The analysis is extended applying the above Kern method in heat exchangers with different fluid combinations, proof Parameters such as heat transfer coefficient, friction coefficient, area, length and pressure drop are determined. In this study the calculated heat out puts from four heat exchangers numerically was compared with those determined experimentally by its producer. This study focuses on the proof of numerical model with the real data sheet from refinery.“MATLAB”Program is written to evaluate the above parameters. The tables written to describe the behavior for different fluid combinations in different heat exchangers. The aim in this study is to prove a numerical model for the tested heat exchangers by their refinery at real experimental operating conditions in their company. The results got are tabulated.