Experimental and analytical analysis of in-situ combustion processes
Yerinde yakma yöntemlerinin deneysel ve analitik incelenmesi
- Tez No: 23278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SUAT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
YERİNDE YAKMA YÖNTEMLERİNİN DENEYSEL VE ANALİTİK 1 NCELENMESÎ AY BAK, Tuğrul Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ali Suat BA?CI Ocak, 1992, 262 sayfa Bu çalışmada, Batı Kozluca ham petrolü için optimum su- hava oranının bulunması, kuru ve ıslak yakma içlemlerinin performansının karşılaştırılması incelendi. Bunlara ek olarak analitik ısı transfer modeli kullanılarak petrol üretimi ve buhar zonunun hacminin ayrıca yanmış hacim metodu kullanılarak saha performansının tahminleri yapıldı. Laboratuvarda 10 cm çapında ve 89 cm boyunda paslanmaz çelikten yapılmış bir yakma tüpü kullanılarak toplam dokuz tane deney yapıldı. Sıcaklık dadı 1 ı mı 15 adet ve 15 adet duvar ısılçifti kullanılarak bulundu. VIDeneysel verilerin incelenmesinden sonra optimum su-hava oranı 0.73 m s Mm olarak bulundu. Petrol kurtarımı miktarının su-hava oranının optimisasyonu için önemi olmakla birlikte, herhangi bir projenin ekonomik gelişmesinin optimum değeri etkilemesinden hareketle minimum hava gereksinimi, kurtarılmayan petrol doymuşluğu ve minimum yakıt tüketimi ayrıca incelendi. Analitik ısı transferi modeli enerji dengesi üzerine dayandırılmıştır. Bu model yanmış ve buhar sonlarından elde edilen petrol üretimini hesaplamaktadır. Buhar sonunun hacmi Mar x-Langenhei metodu kullanılarak bulunmuştur. Tahmini petrol üretimi değerleri deneysel sonuçlarla başarıyla bağdaşmaktadır. Bunlara ek olarak, buhar sonu hacmindeki değişim, yanma tüpündeki ısı kaybı ve buhar sonuna taşınan ısı miktarı da değişik durumlar için analiz edilmiştir. Batı Kozluca saha performansı yanmış hacim metodu kullanan bir bilgisayar programı ile incelenmiştir. Program optimum durumların yorumlanması t cin alansal süpürme etkinliği, patern boyutları ve hava enjeksiyonu hızı değiştirilerek çalıştırılmıştır. Program çıktısı petrol üretiminin yerinde petrolünün % 1.41 'inden % 33. 37' s i ne çıktığını göstermiştir. Fakat ekonomik analiz sonuçları bu değerin ekonomik olmadığını VI 1gösteriyor. Anahtar Kelimeler : Kuru ve ıslak yakma, Ağır petrol, Yanma tüpü, Optimum su-hava oranı, Analitik ısı transferi modeli, Yanmış hacim metodu. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 617.01. 04 Vİİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL AND ANALYTICAL ANALYSIS OF IN-SITU COMBUSTION PROCESSES AYBAK, TuSrul M.Sc. in Petroleum Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ali Suat BA?CI January, 1992, 262 pages The optimization of water-air ratio for Bati Kozluca crude oil, the comparison of the performance of dry and wet forward combustion processes were studied in this research. In addition, an estimation of oil production and steam zone volume were done by using analytical heat transfer model. And the field performance estimation was studied by using volume-burned method. A total of nine combustion tube experiments were carried out in the laboratory by using stainless steel tube which has 10 cm diameter and 89 cm length. Temperature distribution was obtained by using 15 centre and 15 wall thermocouples. IllAfter analysis of experimental data, optimum water-air ratio (WAR) was found to be 0.73 m3 / Mm3. Although, amount of oil recovery is important for optimization of WAR. economical development of a project also effects the optimum value. Therefore, minimum air requirement, residual oil saturation and minimum fuel consumption were also investigated. Analytical heat transfer model is based on energy balance. It determines the oil production from burned zone and steam zone. Steam zone volume was determined by using Marx-Langenheim method. Estimated oil production values successfully matched with the experimental values. In addition, change in steam zone volume, heat loss from the combustion tube and amount of heat carried to steam zone were also analyzed under different conditions. Bati Kozluca field performance was investigated by using a computer program of volume-burned method. Program was run by changing areal sweep efficiency, pattern size and air injection rate to interpret the optimum conditions. Program outputs showed that oil recovery was increased from 1.41 % of OOIP to 33.37 % of OOIP.But economic analysis result shows that it is not economic. IVKey Words : Dry and wet combustion. Heavy oil. Combustion tube. Optimum WAR. Analytical heat transfer model. Volume-burned method. Science Code : 617.01.04