Study on localized thermal expansion gradient formation for acoustic wave generation in a novel thermoacoustic imaging modality
Yeni bir termoakustik görüntüleme modalitesinde ses dalgası üretimi için lokalize ısıl genişleme gradyanı oluşturulması üzerine çalışma
- Tez No: 478638
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BOZKURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Isı ile ses dalgası ve ses dalgalarıyla ısı üretilmesi, termoakustik adıyla anılmak tadır. Dış etmenlerle bir hacim içinde yaratılan sıcaklık değişimleri, sıkışma ya da genleşmeye neden olarak termoakustik işareti üretmektedir. Termoakustik görüntüleme tekniği, bu modalitenin hasarsız muayene ve biyolojik dokuların incelemenesi için kullanımına dayanmaktadır. Isının bir mikrodalga kaynağı tarafından üretildiği durumda teknik radyo-akustik görüntuüleme olarak anılmakta olup, kaynagın bir lazer olması durumunda foto-akustik adını almaktadır. Bu tezde, termoakustik işaretin üretilmesi için kullanılan ısı kaynağının ultrason dalgaları olduğu yeni bir görüntüleme tekniğnin kuramsal altyapısı oluşturulmuştur. İleri yönlü bir kuram sal denklem dizisi geliştirilerek, önerilen görüntüleme yönteminin geçici zamanlı çözümlemesisin bir ticari FEM yazılımıyla gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Çözümleme sonuçları, deneysel verilerle karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermoacoustics is the process of generation of sound by heat or vice versa. Volume generated thermoacoustic signals can be produced by thermal expansion induced volume contraction and rarefaction inside a target body. Thermoacoustic imaging uses this modality to obtain vivid insight into the internal structure of target body, both for non-destructive testing and biomedical imaging. Any penetrating pulsed radiation can be used for such purpose, including microwave where the modality is called thermoacoustics in general or by incident light waves where the same is termed as photoacoustics. The current thesis establishes the theoretical basis for a novel thermoacoustic imaging modality where pulsed ultrasound is used as the incident penetraing source. A formal forward transient theoretical eqution set is derived based on established transient acoustic propagation models and the problem is solved using a commercially available FEM software. The results are then compared with experimental results and considerable agreement has been observed.