Metal infiltre edilmiş mikro poroz karbon kompozitlerin aşınma ve sürtünme davranışının karakterizasyonu
  1. Tez No: 66407
  2. Yazar: GÜLTEKİN GÖLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Değişik oranlarda grafit içeren amorf karbon preformlar içersine (%100 amorf karbon, %80 amorf karbon-%20 grafit, %60 amorf karbon-%40 grafit) Cu-6Si-0.9Cr alaşımı basınçlı iufiltrasyonla emdirilerek metal matriksli seramik kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu kompozitler metalürji sektöründe aşınma ve sürtünmenin önemli olduğu uygulamalarda, ısıl kontrol malzemelerinin üretiminde geniş kullanım alam bulmaktadır. Balar karbon asaslı metal matriksli kompozitlerde karbon daha çok grafit olarak kullanılmaktaydı. Diğer yandan amorf karbonun çok daha sert olması (8 Mohs) grafit-amorf karbon kombinasyonuyla üretilen yapıların aşınma ve sürtünme ömrünün daha iyi olacağı fikrini gündeme getirmiştir. Konvensiyonel olarak kullanılan karbon partiküllerinin yerine mikroyapıda homojenliği sağlamak amacıyla preformlar kullanılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sıvı metal karbon preform arasındaki reaksiyonun karakterizasyonunu, üretilen kompozitlerin dökme demire ve kendisine olan aşınma ve sürtünme davranışının oda sıcaklığı, normal atmosfer şartlarında kuru kayma şartlan için belirlenmesini içermektedir. Sıvı metalin kalıba dolması esnasında preformun dış yüzeyinde gerçekleşen krom karbür oluşumu karbon ve bakır alaşımının birbirlerine karşı olan yüzey enerjilerini azaltıp ıslatmayı sağlamakta ve infiltrasyon prosesisine katkıda bulunmaktadır. Kompozitin iç bölgesinde ise bakır ve silisyumun homojen bir dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. Kompozitin aşınma ve sürtünme davranışı mikroyapı bileşenlerinin (metalik faz ve karbon adacıkları) boyutlarından bilinci derece etkilenmektedir. Preforma grafit ilavesi yapıdaki por büyüklüğünü arttırmakta, dolayısıyla porlara giren metal miktarıda artmaktadır. Grafit içermeyen %100 amorf karbon esaslı preformdan üretilen I no lu kompozit için mİkro yapı bileşenlerinin grafit içeren kompozitlere oranla çok daha küçük olması dökme demire karşı aşınma esnasında sürtünen yüzeyler arasında bir karbon film oluşmasına neden olmaktadır. İki yüzey arasındaki sürtünme bu film üzerinde gerçekleşmektedir. Bütün yük koşullan içinde sürtünmenin genel karakteri abrasif aşınma şeklinde gözlenmiştir. Bu kompozitlerin aşınma direncinin ana alaşıma oranla on kat daha yüksek olduğu anlaşılmıştır, Diğer yandan grafit içeren kompozitler mikroyapı bileşenlerinin (metal ve karbon adacıklan) boyutlarının büyük olması nedeniyle farklı davranış göstermişlerdir. Düşük gerilme şartlarında amorf karbon içeren kompozitler gibi davranmaktadırlar. Fakat sürtünen yüzeyler arasında oluşan karbon film artan gerilme ile bozulduğu için yüzeyler arasında başlayan metal metal etkileşimini adhesif (yapışmah) aşınma şeklini sistemde hakim mekanizma haline getirmektedir. Kompozitin kendisi üzerindeki aşınma ve sürtünme davranışı da benzer sonuçlar gösterilmiştir. Grafitli ve grafitsiz kompozitlerden uygulanan normal gerilmeye bağlı olarak eşdeğer aşınma hızlan elde edilmiştir. Grafit ilavesi düşük gerilme değerlerinde aşınma ve sürtünme ömrü üzerinde bir fayda sağlamasına rağmen esas olan yüksek gerilme şartlan için bir fayda sağlamamaktadır. Kompozitin tribolojik davranışı mikroyapı bileşenlerinin boyutlarından birinci derecede etkilenmektedir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY WEAR AND FRICTION BEHAVIOR OF METAL IMPREGNATED MICROPOROUS CARBON COMPOSITES Over the past decade and a half there has been strong expansion in the area of research, development and manufacturing of composite materials. The main emphasis has been to achieve high strength-to-weight ratio. The metal-matrix ceramic composite market has indicated a combined automotive and aerospace growth rate of 28% per year. This indicates a growth in dollar value from $37 million in 1988 to greater than $436 million in 1999. Since this healthy growth rate would be accompanied by an expansion of applications the interest in metal matrix composites has intensified. Composite materials are made of two or more dissimilar constituents, which are combined on macroscopic scale to form a new material, and bring out the best features of each constituent. Some properties which can thus be improved are: strength, strength to weight ratio, stiflhess, fatigue life, wear resistance, corrosion resistance, elevated temperature mechanical properties, and electrical and thermal conductivity. For use in tribological applications, the metal-matrix composites must be able to support a load without undue distortion, deformation or fracture during service life, and to maintain controlled friction and wear over long periods without seizure under working conditions. Composite materials consist of a bulk material known as the matrix phase, and a reinforcing phase, such as fibers, whiskers or particulates. The nomenclature of composites depends on the type of matrix material: plastic, metals or ceramics. If the bulk phase is made of metal the composite would be a Metal Matrix Composite. The reinforcing phase, usually harder than the matrix phase, are made of boron, silicon carbide, alumina, graphite, carbon and other refractory materials. Aluminum, copper, titanium, magnesium and other alloy matrices have been reinforced with particulates, whiskers or continues fibre of carbon, silicon carbide or alumina, boron, tungsten and various other ceramic. While solid state diffusion bonding techniques were commonly used earlier for fabrication the trend in composites processing in the eighties has been in casting techniques such as stir casting, compo casting and various form of infiltration techniques. Solid state and liquid state processing are used to produce metal-matrix composites. Both powder metallurgy and diffusion bonding process are in the framework of solid state method. Since the processing temperatures are relatively Xlllow for solid-state processing they are useful for reactive systems where exposure to high temperature can degrade the reinforcing phase. Liquid state methods include liquid metal infiltration (pressure, pressureless or vacuum), squeeze casting, compocasting, thixomat, centrifugal casting and stir casting. Liquid state processing are preferable from the standpoint of near net shape and fabrication cost, since conventional foundry techniques can be adopted. Several companies, such as, Toyota, Duralcan, Comalco are involved with large scale production of metal matrix composites. In the liquid production process Pressure Infiltration Casting is a very attractive route to produce metal matrix composites. Since it does not rely on the matrix wetting the reinforcement, almost any reinforcement- matrix alloy combination is possible. It utilizes pressurized inert gas to force liquid metal into a preform or reinforcement material. Preform and melt temperatures, and the environment can be controlled to minimize or increase the reaction between reinforcement and matrix. Infiltration pressure range from 10 atm to 70 atm depending on the volume fraction of the sample. The technique allows for inexpensive development of composite prototypes and net shape component production. This process is unlike other metal matrix composite production techniques because the complete operation is conducted within the controlled environment of a pressure vessel. It is possible to cast high volume fraction and complex structure in thin walled low strength molds. Controlled pressurization (dynamic pressure control) makes it possible for high infiltration pressures to be used while mamtaining a low differential pressure between the inside and outside of the mold. This reduces the mold sealing problem, lowers the required wall strength, minimizes the thermal mass of molds and lowers tooling cost. The economies of the process is strongly influenced by the viscosity of the molten matrix. Two critical steps, the melt infiltration and its subsequent solidification, control the soundness and microfracture of pressure infiltration cast composites. It is therefore important to control the preform temperature, the melt temperature, the metal infiltration rate and the pressure, the solidification front initiation point, solidification rate, and the pressure exerted on the mold. There are three basic modes of pressure infiltration casting, (1) bottom fill casting, (2) Top fill casting, and (3) top pour casting. All the modes of casting use dynamic pressure control and the choice of one mode over the other is governed by a particular type of component and alloy. The basic process of infiltration is a complex physicochemical hydrodynamic phenomenon that involves consideration of wettability and interfacial phenomena, chemical reactions, fluid flow through porous media, convective and diffusive mass transport and nucleation and growth of phases in finite- wit dh zone where the transport process such as diffusion and fluid flow are restricted by the dimensions of the pores and in the preform Superior mechanical properties of metal matrix composites have generated great interest, however, a potential application area of metal matrix composites in the X1Uautomotive and aircraft industry, as brake materials, has remained relatively unexplored. Selection of brake materials is based on their composition and design, the effect of temperature, rubbing speed and applied pressure on the friction and wear behavior. The wear and friction behavior are generally characterized by complex non steady state high temperature and high pressure process. Under actual operating conditions the contact surface can reach flash temperatures ranging from 1270 to 1370 K. in 1 ms. The subsequent cooling also occurs very rapidly as other areas came in contact. An important requirement of brake material is constant friction in order to prevent brake pulling and unexpected wheel lock up in the vehicles. A goal is to minimize the difference between static and dynamic coefficients of friction for avoiding the squeals or vibrations from brakes and clutches For automotives, the brake materials are attached to the rotor or stator, and for aircrafts they are attached to both. The braking system dynamics depend on brakes, wheel, tire, struts and hydraulics. Brake material composition for aircraft and automotive application are almost similar, the only difference being their configuration to suit the operating conditions. Choices of friction materials determines the coefficient of friction and the brake design. For example the iron base matrix tends to have a lower coefficient compared to the copper based matrix. The thermal and strength properties are influenced by the chemistry, particle shape and particle size of the material. Generally it is desirable to design a friction pair such that the heat is conducted away from the interface quickly. An aircraft brake is expected to operate over a vide range of energy input. These varying energies control the temperature at the friction interface. During low energy, that is low interface temperature, the wear is characterized by abrasive wear. When the brake energies are higher, the interface temperature is also higher, and adhesive type of wear takes place. Adhesive wear occurs when surface aspirates bond together under localized high temperatures and pressures, and subsequently shear apart during sliding of the surfaces. This cycle repeats. The wear debris become trapped between the mating surfaces and further contribute to the wear. Current brake lining materials are based mostly on the following constituents; organic materials, metallic materials, and carbon based materials Organic Brake Linings Currently used organic friction linings fall into following three subclasses, asbestos based materials, nonasbestos based materials (NAO), and semimetallic materials. Because of the environmental concerns, the asbestos based materials are not currently used. Semunet linings have unique friction and wear characteristic. However, compared to NAO linings they are limited in composition range. NAO brake linings are rapidly evolving due to the numerous combinations of fiber, binders and inorganic materials. Inorganic constituents are added to improve the structural strength, thermal expansion, heat absorption, friction coefficient, wear and other properties. XIVSintered Metallic Brake Linings These linings are extensively used in high performance car, high speed railways and aircrafts. Metallic friction materials are mainly a mixture of various metallic and non metallic powders processed at high temperatures, and sometimes under pressure. The metallic matrix phase can be an alloy of copper or iron and the uonmetallic phase consists of natural or synthetic graphite, and silicon. These materials are sintered at high temperatures and sometimes under ressure to form a metal matrix composite. The processing conditions greatly influence the wear life of the brake lining. Large commercial aircrafts get around 1000 landings on one brake stack before replacement. The aircraft brake industry is constantly trying to improve wear characterictics of metallic friction materials to achieve increased number of landings for a given brake system. Carbon Carbon Brake Linings Carbon friction materials show broad range of friction over wide operating conditions. They consist of highly dense carbon fibers embedded in a carbon matrix. The carbon fibers can be woven in the form of a textile fabric or any other desired configuration to obtain specific properties. Carbon-carbon composites have an advantage in brake application because they serve as a friction surface, heat sink, and structural member of the brake, in addition they are light in weight. The most common method of producing carbon carbon composites is chemical vapor infiltration (CVI) or chemical vapor deposition (CVD). These processes are earned out in reactors under high vacuum, high temperatures and with hydrocarbon gas flowing through the reactor. Second method is to mold the carbon fibers with a resin and form the carbon matrix by charring. Metal-matrix composites, reinforced by non metallic fibers, whiskers and particulates, are being seriously examined for structural, thermal management, and wear applications. Copper matrix-carbon composites are specially suited for thermal management applications, because of their low coefficient of thermal expansion, high thermal conductivity, and low density. They are also attractive for wear applications, such as, sliding electrical contacts, bearings and bushings. Solid-state consolidation techniques, such as, sintering and hot pressing, and casting processes have been used to prepare these composites. However, the casting techniques, such as, stir casting, compocasting, and various forms of milt infiltration, art more attractive because of their net shape capability and low processing cost. Mostly, graphitic carbon, has been used for copper matrix-carbon composites in wear applications because its addition (graphite particle volume fraction>0.2) reduces the coefficient of friction and increases the wear resistance, as compared with the matrix. Easy glide of the basal planes under ambient conditions is responsible for the lubricity and antiseizure characteristics of graphite. Glassy (amorphous) carbon, on the other hand, is much harder, about 8 Mohs. One would, therefore, expect a higher strength and wear resistance from a copper alloy composite containing glassy carbon. There is only one study on copper-amorphous carbon composite, where copper wires (30-50 mm in diameter) were introduced into an organic material, which after polymerization and XVpyrolysis yielded a glassy carbon matrix. This composite showed low wear rates and friction coefficients, comparable to those typically observed in graphite and copper matrix-graphite composites. Graphite sliding against itself yields a low coefficient of friction, about 0.1, independent of the sliding distance, but the frictiou coefficient between two amorphous carbon surfaces increases from 0. 1 to a steady-state value of about 0.8. One would therefore, intuitively, expect that metal-matrix composites containing amorphous carbon would show similar high friction coefficients. However, the observed behavior is contrary. The copper fiber-reinforced amoiphous carbon yielded a low and constant coefficient of friction, about 0.16, independent of sliding distance. The role of graphitic versus amorphous carbon in the metal matrix- composites in determining their friction and wear behavior is not understood. The purpose of this research was to develop copper matrix-carbon composites by melt infiltration into microporous carbon preforms, containing different volume fractions of amorphous and graphitic carbon, and study their wear and tribological behavior against cast iron and composite's own plates under ambient conditions for brake application Microporous carbon preforms were selected instead of the conventionally used carbon particulates, because their melt infiltration was expected to result in a fine and uniform distribution of the two phases, metallic matrix and carbon. Such a fine distribution would be expected to yield improved mechanical properties and wear resistance. The Cu-6Si-0.9Cr alloy was selected as the matrix because of the high thermal conductivity and heat capacity of copper, improved wettability between the copper melt and carbon due to the addition of chromium, increased fluidity due to the addition of silicon, and the expected improvement in the wear resistance due to the presence of silicon and chromium carbide particulates. The microporous carbon preforms were made from a mixture of furfuryl alcohol resin, diethylene and triethylene glycol, and p-toluene sulphonic acid. The mixture was polymerized to form a porous solid polymer which is heated up to 973 K to yield porous amorphous carbon preform. Graphite particulates (-440 mesh) were mixed into the above liquid mixture to yield varying proportions of amorphous versus graphitic carbon in the porous preforms. Mercury porosimetry was used to characterize the pore size distribution of the preform. The Cu-6Si-0.9Cr (by weight percent) alloy ingots were prepared by induction melting the charge in an alumina crucible under a flowing UHP argon atmosphere. This alloy has a liquidus of 1 129 K. The alloy was remelted in a pressure infiltration casting facility and was pushed upwards into cylindrical microporous preforms (0.6 cm diameter, 10 cm long) kept in an alumina tube by the help of 500 psi argon pressure. The pressure infiltration casting facility provided independent control of the melt and preform temperatures in order to achieve successful infiltration. Wear and friction experiments were carried out in a pin on plate reciprocating wear tester under ambient conditions at room temperature. Composite pins (2.2 cm long and 0,6 cm in diameter) were tested against cast iron and composite plates (wear track length=4 cm). The load, ranging from 4 to 35 Kg was applied on the composite pin, rubbing against the reciprocating plate (linear speed 20 cm s“1). The friction force XVIand pin displacements, measured by transducers, were recorded by the help of a Hewlett Packard data acquisition unit. Because of the reciprocating motion involved, the plate and the pin came to rest at the end of each cycle, and the rod impacting on the friction force transducer vibrated vigorously. Therefore, a triggering arrangement was used to stop the data acquisition near the end