Decoration of graphene sheets by metal oxide particle: Synthesis, characterization, and application in hydrogen storage
Grafen levhaların metal oksit parçacısından dekorasyonu: Hidrojen depolama sentezi, karakterizasyonu ve uygulaması
- Tez No: 478641
- Danışmanlar: PROF. DR. YUDA YÜRÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Sabancı Üniversitesi doktora tezi olup hidrojen gazı depolaması için grafen esaslı nanokompozitlerin sentezi ile ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, ortam sıcaklığında ve basıncında hidrojen depolama kapasitesi geliştirilmiş malzemelerin, yerleşik sistemlere ve kamu güvenliğine uyum sağlayacak şekilde geliştirilmesidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde grafen tabakaları, hidrojen alımı için ağırlıkça %2.8 geçiş metal oksidi (TiO2, NiO, Fe3O4, CuO) ile yüklenmiştir. Bu nanokompozitlerden Fe3O4 ile yüklenen örnek, oda sıcaklığında %0,4 ile en yüksek hidrojen alımını gösterirken, izostrerik adsorpsiyon ısısındaki en yüksek miktardaki iyileşmeyi TiO2 (yüzeyin %50 kaplandığı durumda 12kJ/mol) göstermiştir. Bu değerler 298K'de maksimum alım için normalleştirilmiştir. Ayrıca, farklı TiO2 içerikli (ağırlıkça %10, 12 ve 15) grafene dayalı nanokompozitler kolay bir kimyasal yöntemle hazırlanmıştır. Bu nanokompozitlerde, en yüksek hidrojen alımı ağırlıkça %0.39 olmuş ağırlıkça %12 TiO2 nanoparçacıkları içeren numune ile elde edilmiştir. Ulaşılan hidrojen alımı miktarı ana grafen maddesinin hidrojen adsorpsiyon miktarından %125 oranında yüksek olmuştur. Bu çalışmanın sonraki bölümünde, (001) reaktif fasetlere sahip homojen olarak dağıtılan TiO2 nanopartikülleri azot katkılı indirgenmiş grafen oksit tabakaları üzerinde solvotermal bir yöntemle yerleştirilmiştir. Sistemin hidrojen depolama kapasitesi, oda sıcaklığında ve düşük basınçlarda grafen bazlı nanokompozitler için şimdiye kadar rapor edilen en yüksek hidrojen depolama miktarı olan ağırlıkça % 0,91'e ulaşmıştır. Önemli biçimde, bu nanokompozit ortam koşullarında depolanan hidrojenin %88'den fazla salınması ile 5 döngü boyunca ~% 91 kapasite retansiyonu sergilemektedir. Tezin son bölümünde, Al2O3 nanoparçacıkları ve az miktarda Pd içeren heterojen bir katalizörün, RGO'nun hidrojen alımını önemli ölçüde arttırdığı bidirilmiştir. Ağırlıkça %1 oranında heterojen katalizör (ağırlıkça
Özet (Çeviri)
This is the thesis for a doctorate of Sabanci University and relates to the synthesis of graphene based nanocomposites as media to store hydrogen gas. The aim of this work is to develop such materials with improved hydrogen storage capacity at ambient temperature and pressures that can also provide the adaptability to onboard systems and public safety. In the first part of this work, graphene sheets were decorated by 2.8 wt% transition metal oxide (TiO2, NiO, Fe3O4, CuO) for hydrogen uptake. Among these nanocomposites, sample decorated with Fe3O4 showed the maximum hydrogen uptake of 0.4 wt% at room temperature while TiO2 showed the highest improvement in the isosteric heat of adsorption (12kJ/mol at a surface coverage of 50%) when normalized by maximum uptake at 298k due to the strong interaction between hydrogen molecules and substrate. Moreover, a series of graphene-based nanocomposites with different TiO2 contents (10, 12 and 15 wt%) have been prepared via a facile chemical method. The highest hydrogen uptake of 0.39 wt% was obtained for the sample with 12 wt% TiO2 nanoparticle that is 125% higher than the iv hydrogen adsorption of the parent graphene material. In the next part of this work, homogeneously distributed TiO2 nanoparticles with (001) reactive facets were grown over nitrogen-doped reduced graphene oxide sheets by a solvothermal method. Hydrogen storage capacity of the system was significantly improved to 0.91 wt% that is the highest hydrogen storage ever reported for graphene-based nanocomposites at room temperature and low pressures. Importantly, this nanocomposite exhibits ~91% capacity retention through 5 cycles with more than 88% release of the stored hydrogen at ambient conditions. In the last part of the thesis, we reported the development of a heterogeneous catalyst consisting of Al2O3 nanoparticle and low amounts of Pd that markedly enhances the hydrogen uptake of RGO. It was shown that incorporation of 1 wt% heterogeneous catalyst (