High performance HEVC and FVC video compression hardware designs
Yüksek performanslı HEVC ve FVC video sıkıştırma donanım tasarımları
- Tez No: 478650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek verimli video kodlama (HEVC) Joint Colloborative Team on Video Coding (JCT-VC) tarafından geliştirilen günümüzde kullanılan video sıkıştırma standardıdır. HEVC bir önceki H.264 standardına göre 50% daha iyi performans sağlamaktadır. HEVC bu video sıkıştırma verimini hesaplama karmaşıklığını önemli ölçüde artırarak başarmaktadır. Bu nedenle, bu tezde HEVC video kodlayıcısı için kullanılan ara piksel hassaslığında hareket tahmini (SPME) için düşük karmaşıklıklı HEVC SPME tekniği önerildi. Önerilen tekniği uygulayan yüksek performanslı HEVC SPME donanımı tasarlandı ve gerçeklendi. Ayrıca, HEVC video kodlayıcı ve kod çözücü için bellek bazlı sabit çarpma tekniği kullanan HEVC ara pikselleri oluşturma donanımı tasarlandı ve gerçeklendi. Gelecek video kodlama (FVC) JCT-VC tarafından halihazırda geliştirilen yeni bir video sıkıştırma standardıdır. FVC daha fazla hesaplama karmaşıklığı pahasına günümüzde kullanılan HEVC video sıkıştırma standardından daha iyi sıkıştırma verimliliği sunmaktadır. Bu tezde, üç farklı yüksek performanslı FVC 2B dönüşüm donanımı tasarlandı ve gerçeklendi. Önerilen donanımın gerektiği şekilde çalıştığı FPGA'de doğrulandı.
Özet (Çeviri)
High Efficiency Video Coding (HEVC) is the current state-of-the-art video compression standard developed by Joint collaborative team on video coding (JCT-VC). HEVC has 50% better compression efficiency than H.264 which is the previous video compression standard. HEVC achieves this video compression efficiency by significantly increasing the computational complexity. Therefore, in this thesis, we proposed a low complexity HEVC sub-pixel motion estimation (SPME) technique for SPME in HEVC encoder. We designed and implemented a high performance HEVC SPME hardware implementing the proposed technique. We also designed and implemented an HEVC fractional interpolation hardware using memory based constant multiplication technique for both HEVC encoder and decoder. Future Video Coding (FVC) is a new international video compression standard which is currently being developed by JCT-VC. FVC offers much better compression efficiency than the state-of-the-art HEVC video compression standard at the expense of much higher computational complexity. In this thesis, we designed and implemented three different high performance FVC 2D transform hardware. The proposed hardware is verified to work correctly on an FPGA board.