Fast encoder implementation in high efficiency video coding (H.265/HEVC)
Yüksek verimlilikte video kodlama (H.265/YVVK) standardı için hızlı kodlayıcı uygulaması
- Tez No: 372043
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Multimedya uygulamalarındaki hızlı gelişim ve artışın yanı sıra, yüksek-kalitede video hizmetlerine olan talep; depolama kapasitesi, iletim bant genişliği ve güç tüketimi gibi sınırlı kaynaklarda daha verimli video sıkıştırma teknikleri için acil bir ihtiyaç doğurmuştur.“Yüksek Verimlilikte Video Kodlaması”(H.265/ YVVK) adıyla henüz yeni standartlaşmış olan bu yeni video kodlama yönteminin, selefi olan“Gelişmiş Video Kodlaması”(H.264/GVK) standardına önemli bir üstünlüğü vardır. YVVK'nın GVK'na kıyaslandığında, aynı görsel kalitede veri oranını yarıladığı veya aynı veri oranında daha iyi kalitede video görüntüsü sunduğu bildirilmiştir. Diğer yeniliklerle beraber, YVVK önemli ölçüde gücünü kullandığı dinamik hiyerarşik dörtlü-ağaç bölümlemesi olarak adlandırılan yapıdan almaktadır. Veri Oranı-Bozulma-Optimizasyonu (VOBO) yöntemiyle, görüntü çerçevesi Kodlama Birimi (KB) adı verilen daha küçük bölgelere ayrılarak bölümlenir. Ancak YVVK'daki bu üstünlük, beraberinde yüksek hesaplama karmaşıklığı getirmekte ve kodlama süresinde artışa neden olmaktadır ki bu da kodlamanın gerçek-zamanlı uygulanabilirliğini kısıtlamaktadır. Bu tez, YVVK'nın yapısını, prensiplerini ve GVK dahil önceki mevcut standartlara göre üstün performans özelliklerini sunmaktadır. Çalışmamızda, bu yeni standardın gelişime açık en önemli yönlerinden biri olan hızlı kodlayıcı konusu ele alınarak, erken Kodlama Birimi (KB) kararı verilmesini sağlayan bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development and increase of multimedia applications, as well as the demand for higher video-quality services at restricted resources like storage capacity, transmission bandwidth and power consumption, has brought the urgent need for more efficient video compression techniques. The emerging video coding standard which has recently standardized as High Efficiency Video Coding (H.265/ HEVC) has a significant superiority over its predecessor, Advanced Video Coding (AVC/H.264). When compared with AVC, HEVC is reported to halve the bit-rate with the same visual quality, or a better quality with the same bit-rate. Beside other improvements, HEVC significantly gets its power from the use of dynamic hierarchical quad-tree structure by partitioning the frames into smaller regions called coding units (CU), by means of a rate-distortion optimization process (RDO). However, this improvement yields to a dramatic increase of high computational complexity and increased encoding time, which primarily restricts its adaptation in real-time applications. This thesis briefly represents the structure and principles of HEVC and evaluates its outperforming performance against previous video coding standards, including AVC. In our study, an early CU determination algorithm for fast encoder realization is proposed in order to reduce the encoding time which is the most important part of the standard standing for development.