Estimating epidemic spread including social media
Sosyal medya kullanımı ile hastalık modellemesi ve tahmini
  1. Tez No: 478657
  2. Yazar: SİNEM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN, YRD. DOÇ. DR. AHMET ONUR DURAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Salgın hastalık modelleri genellikle bireylerin hastalığı taşıma durumlarına göre dizayn edilir. Ancak sosyal medya kullanımındaki artış ve bilgi paylaşımındaki hız ve kolaylık bireylerin davranışlarını her alanda olduğu gibi hastalık konusunda da etkilemektedir. Salgın hastalığın yayılmasıyla, salgın hastalık hakkındaki bilgiler de hızla yayılmaya başlamakta, insanlar hem hastalığın varlığından haberdar olmakta hem de hastalıktan nasıl korunacakları hakkında sosyal medya aracılığıyla bilgi edinmektedirler. Bu çalışma salgın hastalığın yayılımına ek olarak salgın hastalık hakkındaki bilgi yayılımının etkilerini de içeren deterministik bir model sunmaktadır. Modelimiz SIS (Sağlıklı – Hasta – Sağlıklı) modelinden yola çıkılarak kurulmuştur. Sağlıklı bireyleri, modelimiz hastalık hakkındaki farkındalık durumuna göre iki yeni duruma ayırıp, soysal medya dinamiklerini eklemiştir. Bilgi yayılımını dahil ettiğimiz modelimiz, özellikle salgının erken safhaları için daha iyi tahminler verdi. Ayrıca sosyal medya dinamiklerini de dahil ettiğimiz modelimiz bu bakımdan literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Epidemic growth models are usually designed by considering only the infection status of people. However, information about the epidemic has a significant effect on individuals' behaviors with the increasing use of social media. When the epidemic starts spreading, the information about epidemic also spreads among people. In this thesis, we provide a new deterministic model, namely UVIW (Uninformed-susceptible, Informed-susceptible, Infected, Social Media) which incorporates the epidemic spread as well as information spread. This model is designed by considering the SIS (Susceptible - Infected – Susceptible) model as a base model [1]. We divide the susceptible state into two new states based on the awareness status of people about the diseases and include the social media state to calibrate the dynamics of social media. Furthermore, we use Influenza like illness data of USA and related twitter data to analyze the predictions of our model, and we compared the results with logistic growth model. We indicate that using the model with information spread yields better estimations especially in the early growth phase of the epidemic. Additionally, our model produces predictions for the social media dynamics which is also a novel outcome in this field.