Bandgap modulation of graphene oxide and its application in the photocatalytic deposition of metallic nanoparticles
Grafen oksitin bant-boşluk modülasyonu ve metalik nanopartiküllerin fotokatalitik oturtması
  1. Tez No: 478678
  2. Yazar: SINA ABDOLHOSSEINZADEH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SELMİYE ALKAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu projede, RGO üzerinde nano boyutlu metalik (platin, palladyum, altın ve gümüş) partiküllerinin oturtması amacıyla, yeni bir fotokatalitik sistem geliştirildi. Kısmen indirgenmiş grafen oksit (PRGO), bandgapla tasarlanmış bir grafenin formu, çökeltme platformu olarak kullanılmıştır ve onun kimyasal dayanıklılığı ve band açma modülasyonu prosesinin uzerinde cok basit bahs edildi. Kısmi indirgeme için, grafen oksiti yüksek derecede konsantre bir sodyum hidroksit çözeltisi ile işleme tabi tutuldu ve indirgeme işlemi, istikrarlı bir ürün elde edilinceye kadar sürdürüldü (ve izlendi). Aynı zamanda, yarı iletkenlik özellikleri gösteren grafen oksitin, kimyasal istikrarsızlığı ve fotokorozyonu nedeniyle uygun bir fotokatalist materyali olmadığını da göstermiş olduk. Darbeli UV aydınlatması ve reaksiyon süspansiyonlarının sürekli arıtılması için yenilikçi bir reaktör tasarlandı ve fotoğlanılan elektronların sayısını ve sonuç olarak metalik nanopartiküllerin foto-çökelmesini hassas bir şekilde kontrol etmemizi sağlayan bu tez çalışması sırasında imal edildi.
Özet (Çeviri)
In this project, a novel photocatalytic system for deposition of nano- and sub nano-sized metallic (platinum, palladium, gold and silver) particles on reduced graphene oxide has been developed. Partially reduced graphene oxide, a bandgap engineered form of graphene, has been used as the deposition platform and its chemical stability and bandgap modulation process has been discussed in great details. For the partial reduction, graphene oxide has been treated with highly concentrated sodium hydroxide solution and the reduction process has been continued (and monitored) until obtaining a stable product. We have also shown that graphene oxide which also exhibits semiconducting properties, isn't a suitable photocatalyst materials mainly because of its chemical instability and considerable photocorrosion. An innovative reactor for pulsed UV illumination and continuous treatment of the reaction suspensions has been designed and fabricated during this thesis work which enables us to have precise control on the number of photoexcited electrons and consequently on the photodeposition of the metallic nanoparticles.