Control of three phase converters as source for microgrid
Mikroşebeke için kaynak olan üç fazlı eviricilerin kontrolü
- Tez No: 478683
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASIF SABANOVIC
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Güç elektroniği dönüştürücüleri, enerji kaynağı ve mikroşebeke veya şebeke ile bağlantıda rol oynayan önemli ana ekipmanlardır. Güç dönüştürücüsünün değişen şartlarda kontrolü, dağıtım sistemindeki enerji üretiminin veya tüm dağıtım sisteminin güvenilir çalışması için çok önemlidir. Güç dönüştürücülerin kontrolü esasen anahtarlama matrisine bağlıdır. Genellikle AC-DC dönüştürücüsünün üç bağımsız kontrol girdisi vardır ve kontrol yaklaşımlarının çoğunda amaçlanan akım (ortogonal yüzey referansına göre) ya da güç (aktif veya reaktif) kontrolüdür. Bu durum iki boyutlu kontrol hatası oluşturur. Bu da anahtarlama dönüştürücüsünün kapasitesinin altında kullanılmasına neden olur. Dolayısıyla, bu tezde, genel şebeke gerilimi koşullarında üç fazlı güç dönüştürücüsünün daha iyi kontrol edilmesini sağlamak için akım veya güç kontrolü üzerinde ilave kontrolör gerekliliği tanımlanmıştır. Dönüştürücünün nihai kontrolörü, güç dönüştürücüsü ile şebekenin arasındaki gerilim veya akımın sıfır bileşenleri arasındaki fark tanımına göre çalışır. Bu da önerilen kontrolörü dengeli ve dengesiz gerilim şartlarında geçerli bir çözüm haline getirir. İki ortogonal bileşen tanımı dengesiz gerilim şartlarında yeterli değildir ve sıfır bileşen veya pozitif ve negatif bileşenleri de tanımlanmalıdır. Böylece, pozitif bileşen güç gereksinimlerini karşılayan, şebekenin iki katı frekansında güç salınımlarına neden olan negatif bileşenlerini de yok eden, basit şebeke-akım kontrol yöntemi de ayrıca geliştirilmiştir. Bu doktora çalışmasının ana katkıları; genel güç akışı için şebekenin sıfır gerilim bileşenini kullanarak mevcut şebeke akım kontrolörü geliştirmek ve dengesiz gerilim şartları için mevcut şebeke akım kontrolörünü iyileştirmektir.
Özet (Çeviri)
Three-phase power electronic converter is the main component which plays the role of interconnection between a source(s) and a micro-grid or power-grid. The control of the power converter is very crucial in obtaining a reliable operation of a distributed generator or a source-converter in varying conditions of the grid. The control of converter is actually dependent on the control of its switching matrix. The DC to AC converter has three independent control inputs, and in a majority of control approaches, the goal is stated as the control of the current (specified in an orthogonal frame of references) or the power (active and reactive), thus having two dimensional control error. This leads to an underutilization of the capabilities of the switching converter. Thus, one more control requirement along power control has been defined to achieve a novel control solution for the power-converter. The additional control requirement is based on the difference of the zero-component of voltage (or current) on the grid and the converter's output side, which makes the proposed controller a valid solution for both the balanced and unbalanced conditions of the grid. Two orthogonal components are not enough in unbalanced grid conditions requiring either the zero-component or the respective positive and negative components be introduced. Hence, a simple grid-current control method is also developed, which satisfies the positive sequence power requirements and eliminates the necessary negative sequence components causing double frequency oscillations in power. The main contributions of this dissertation are; the development of a general control solution for power flow while utilizing the zero-voltage component of the grid and the improvement of an existing grid current control method for unbalanced grid voltage conditions.