Dynamically tunable localized surface plasmons using VO2 phase transition
VO2 faz geçişi kullanarak dinamik olarak ayarlanabilir yerel yüzey plazmonları
  1. Tez No: 478682
  2. Yazar: EESA RAHIMI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM KÜRŞAT ŞENDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pratik plazmonik uygulamalardaki cihazlarla ışığın kontrolü, lokalize yüzey plazmonlarının dinamik olarak ayarlanabilmesini gerektirir. Plasmonik yapıda faz değişim materyalikullanmak, dış uyarana bağlı olarak ışığa dinamik olarak yanıt vermesini sağlar. Buçalışma, vanadyum dioksit (VO2) faz geçişinin varlığında, yeni ve klasik problemlerincevaplarını araştırmaktadır. VO2 ile optik spektrum ayarlanabilirliğinin önemini göstermek için, fenomenin iki önemli işlevselliği tanıtıldı. İlk uygulamada, elektromanyetik dalganın doğrusal filtreleme prensibine dayanan nakledilen nabzın aşırı kısa darbe şekillendirilmesi için kompakt ve ultra ince bir plasmonik meta yüzey önerilmektedir. Ayarlanabilir optik filtrenin, çıkış nabzını stabilize etmek için gerçek zamanlı giriş taşıyıcı frekans kaymalarını ve darbeli yayılımlarını telafi edebildiği gösterilmiştir. İkinci uygulama, VO2 faz geçişinin iletişim kuran bir anteni etkin bir şekilde açıp kapatabildiğini gösteren, cihaz içi optik iletişim alanına ayrılmıştır. Yagi-Uda anten elemanlarının alternatif rezonanslarına VO2 faz geçişini kullanarak önemli bir yönlü kazanç geçişi elde edilir. Lokalize yüzey plazmonlarının yokluğunda VO2 saçılma işlevselliği, ışık yansımasındaki umut veren performanslarını göstermek için incelenmiştir. Son olarak, lokalize yüzey plazmon rezonatörlerinin davranışı incelenmekte ve bir özdeş osilatör setinde senkron ve tutarsız salınımların eşzamanlı kombinasyonu olan kimerik istatistikler optik rejimde ilk defa gösterilmektedir. Bağlayıcı kuvvetin, spazere dayanan geliştirilmiş osilatörlerin faz tarifi/senkronizasyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The control of light with plasmonic devices in practical applications require dynamic tunability of localized surface plasmons. Employing phase change materials in plasmonic structure enables it to respond to light dynamically depending the external stimulate. This study investigates the response in presence of vanadium dioxide (VO2) phase transition for numbers of novel and classic problems. To illustrate the significance of optical spectrum tunability by VO2 two important functionalities for the phenomenon have been introduced. In the first application, a compact and ultrathin plasmonic metasurface is suggested for an ultra-short pulse shaping of transmitted pulse based on linear filtering principle of electromagnetic wave. It is demonstrated that the tunable optical filter by VO2 phase transition can compensate realtime input carrier frequency shifts and pulse span variations to stabilize the output pulse. Second application is dedicated to the field of intrachip optical communication which shows how VO2 phase transition can effectively switch a communicating antenna on and off. A substantial directional gain switching is obtained by employing VO2 phase transition to alternate resonances of a Yagi-Uda antenna elements. VO2 scattering functionality in absence of localized surface plasmons is studied to illustrate their promising performance in light reflection. Finally the behavior of localized surface plasmon resonators is studied and chimera stats which are the concurrent combination of synchronous and incoherent oscillations in a set of identical oscillators is shown for the first time in the optical regime. The effect of coupling strength on the phase scape/synchronization of the spaser-based devised oscillators is investigated.