Development of a control framework for hybrid renewable energy system in microgrid
Mikro ağdaki yenilenebilir hibrit enerji kaynağı için bir denetim çerçevesi geliştirilmesi
  1. Tez No: 389476
  2. Yazar: EDİN GOLUBOVİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIF SABANOVIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Elektrik enerjisi, yüksek yaşam kalitesi ve istikrarlı bir ekonomik gelişme sağladığı için toplumda önemli bir yere sahiptir. Elektrik enerjisine duyulan talep yakın tarihte düzenli bir şekilde artmış ve gelecekte daha da artması beklenmektedir. Günümüzde elektrik enerjisinin çoğu fosil yakıtların yakılmasıyla üretilmektedir ve ortaya çıkan emisyonla ilgili ciddi endişeler oluşmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları çevreye zararlı kaynaklara göre daha uygun bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı güç önemli ölçüde çevre koşullarına bağlı ve tahmin edilemez durumdadır, ve bu nedenle direkt olarak mevcut elektrik ağına katılamaz. Bu kaynaklar genelde bir veya daha fazla enerji kaynakları, çeviriciler ve/veya depolama aygıtları içeren bir hibrit enerji kaynağı veya mikroağ çerçevesinde elektrik ağına entegre edilir. Hibrit enerji kaynaklarında üretim ve depolama elemanları birbirlerini tamamlayarak yüksek kalite ve daha tutarlı güç sağlar. Bu araştırma alanı daha başlangıç aşamasındadır ve daha çok araştırma ve geliştirme çabası gerektirmektedir. Bu tezin ana amacı, mikroağa bağlı hibrit enerji kaynağındaki güç elektroniği arabirimlerinin analizi ve kontrolü için bir çerçeve geliştirmektir. Bu çerçeve hibrit enerji kaynaklarındaki kontrol problemine çözüm olacak genel bir tutum önerir. Bu çerçeve; enerji kaynakları, depolama elemanları, güç elektroniği arabirimleri ve kontrol sistemini kapsayan genelleştirilmiş bir hibrit kaynak için geliştirilmiştir. Bu tezin sağlayacağı temel katkılar; hibrit enerji kaynağındaki güç elektroniği arabirimleri için kontrol probleminin genelleştirilmesi, çeviricilerin kapalı döngü dinamiğine dayalı üç faz çeviriciler için anahtarlama algoritmasının geliştirilmesi, ve yenilenebilir enerji kaynakları için maksimum güç noktası izleme algoritmasının geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy has an essential role in society as it ensures high quality of life and steady economic development. Demand for the electric energy has been steadily growing throughout the recent history and this demand is expected to grow further in the future. Most of electrical energy nowadays is generated by burning fossil fuels and there are serious concerns about the resulting emission. Renewable energy sources appeared as a viable alternative for environmentally hazardous sources. However, sources of renewable energy have considerably unpredictable and environmental conditions dependent power output and as such can't be directly incorporated into existing electrical grid. These sources are usually integrated to the electrical grid as part of microgrid or hybrid energy source that consists of two or more energy sources, converters and/or storage devices. In hybrid energy sources, generation and storage elements complement each other to provide high quality and more reliable power delivery. This area of research is its infant stage and requires a lot of research and development effort to be done. Main objective of this thesis is to develop a framework for analysis and control of power electronics interfaces in microgrid connected hybrid energy source. The framework offers the generalized approach in treatment of control problem for hybrid energy sources. Development of the framework is done for the generalized hybrid source comprised of energy source(s), storage element(s), power electronic interfaces and control system. The main contributions of this thesis are, generalization of control problem for power electronics interfaces in hybrid energy source, the development of switching algorithm for three phase switching converters based on the closed loop behavior of the converters and the development of a maximum power point tracking algorithm for the renewable energy sources.