İş sağlığı ve güvenliği alanında yalın tekniklerin kullanımı: Bir laboratuvar uygulaması
Use of lean techniques in occupational health and safety: A laboratory application
  1. Tez No: 478706
  2. Yazar: MESUT ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, işyerinde yaşanabilecek olumsuzlukları önceden belirleyip bu olumsuzlukları gidermek amacıyla yapılan sistemli uygulamalardır. İş sağlığı ve güvenliği işgören, işyeri ve devleti önemli ölçüde etkilemektedir. İlgili yasa, yönetmelik ve mesleki kuruluşlar, kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi, sağlıklı ve güvenilir iş ortamları oluşturulması için çeşitli düzenlemeler gerektirmektedir. Bu tür düzenlemeler, işçi sağlığının korunmasını sağlarken öte yandan işletmenin itibarını yükseltmektedir. Devlet ise, olumlu koşulların sağlanması durumunda, iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan harcamalardan tasarruf sağlamaktadır. Günümüzde, devlet tarafından, kamu ve özel sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamasının zorunlu hale getirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Bu çalışmada,güvenli bir iş ortamı yaratmak için iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin iyileştirilmesi amaçlanmış ve bir yalın iş güvenliği modeli oluşturularak bir kimya labaratuvarında örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are systematic practices that are designed to determine the adverse effects that may arise in the workplace and to eliminate these problems. Occupational health and safety considerably affect the occupation, the workplace and the state. Relevant laws, regulations and professional organizations require various regulations to prevent accidents and occupational diseases and to establish healthy and reliable business environments. Such regulations increase the reputation of the employer while protecting the health of the worker. The State, on the other hand, provides for savings from work incidents and occupational diseases if favorable conditions are met. Nowadays, work is being carried out by the state to make occupational health and safety imperative in the public and private sectors. In this thesis, it is aimed to improve occupational health and safety processes in order to create a safe working environment and to create a lean occupational safety model, and a sample application in a chemistry laboratory.