Reduction of dental anxiety in children using virtual reality
Çocuklarda dental kaygının sanal gerçeklik ile azaltılması
  1. Tez No: 672832
  2. Yazar: FATMA BETÜL GÜREŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Diş hekimlerinin temel hedeflerinden biri, hastalarına stressiz bir ortamda yüksek kaliteli diş bakımı sunmaktır. Araştırmalar, dental anksiyetenin sadece tedavi öncesinde veya sırasında davranışsal sorunlar oluşturmakla kalmadığını, aynı zamanda ağrı algısını artırdığını ve bunun sonucunda korkulu ve öfkeli çocukların gelecekteki tedavi randevularına gitmekte zorlandığını göstermiştir. İlk diş hekimi ziyaretinin başarısız olması durumunda hasta psikolojisi olumsuz etkilenmektedir. Çocuk diş hekimliğinde karşılaşılan davranış biçimleri diş korkusu, anksiyete ve fobidir. Dental korku klinik ortamda bir veya daha fazla tehdit edici uyarana verilen normal bir duygusal tepkidir. Dental anksiyete, diş tedavisinde kötü bir şey olacağından endişelenme ve kontrol kaybı olarak tanımlanmaktadır. Dental fobi ise şiddetli dental anksiyete türüdür, kendini kötü hissetme ve diş hekimliğinde kullanılan aletlerden korkma ile baş gösterir. Diş tedavileri genellikle birden fazla enjeksiyon, hızlı dönen kesme/delme aletleri ve genellikle birkaç seans süren invaziv prosedürleri içerir. Çocukların davranışları, çocuğun stresli durumlarla başa çıkma becerisine, olgunluğuna, kişiliğine, entelektüel kapasitesine, uyumluluğuna, duygu yoğunluğuna, deneyimine, ağız sağlığına, aile geçmişine, ebeveynlerin tarzına ve kültürüne göre değişir. Tüm bu hususlar çocuğun diş tedavisine uyum sağlama yeteneğini etkileyebilir. Çocuğun davranışı yönetilemediğinde, tedaviye engelleyen zorluklar oluşabilir. Bu nedenle diş hekimi, dental anksiyeteyi en aza indirmek için anlatım, sesle kontrol, dikkat dağıtma, sözlü olmayan iletişim, pozitif teşvik gibi farmakolojik olmayan teknikler ve sedasyondan genel anesteziye kadar değişen farmakolojik teknikler kullanabilir. Geniş seçenekler arasından çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine göre en uygun olanı seçmelidir. Bu araştırmada, sanal gerçeklik (VR: Virtual Reality) kullanılarak uygulanacak diş tedavilerine özel hazırlanan yeni etkileşim yöntemleriyle çocukların dental anksiyetesinin azaltılması, hastaların diş bakımı sırasında karşılaştıkları stres düzeyinin değerlendirilmesi ve önlenmesi amaçlanmıştır. Böylece diş hekimlerinin iş yükünü azaltmak ve çocukların davranışlarını yöneterek duydukları endişeyi en aza indirgemek hedeflenmektedir. Diş hekimi tarafından tedavi edilecek hasta, bakım sırasında VR takılarak uygulama alanından kontrollü bir şekilde ayrılacaktır. VR sayesinde hastanın tedaviye hazır olması, kullanılacak alet ve ekipmanları görsel olarak tanıtılması sağlanacaktır. İşlem sırasında hastanın dikkati uygulama içerisinde yer alan farklı içeriklere çekilecektir. Bu içerikler görsel (video izleme) ve işitsel (müzik dinleme) uyarıcıların yanı sıra sanal gerçeklik uygulamasına yerleştirilecek avatarlar (karakterler) ve çevresel bileşenler yardımıyla hastaya uygulanacak olan tedavi bilgilerini sunmayı da amaçlamaktadır. Uygulamanın eğlenceli içeriği sayesinde çocuklarda anksiyete ve diş tedavisi endişesini azaltarak diş tedavisinin başarı oranını artırmak hedeflenmektedir. Test sürecinin planlanması esnasında çalışmanın üç ayrı çocuk grubu üzerinde yapılması hedeflenmiştir. Birinci grupta diş hekimi standart tedavi uygular. İkinci grup hastalara diş ünitesine monte edilmiş bir ekran üzerinde çizgi filmler gösterilir. Üçüncü grubun VR uygulamasına erişimi vardır. Grup sonuçlarının karşılaştırılması, bu sistemlerin etkinliğini gösterecektir. Sanal gerçekliğin lokal anestezi gerektiren diş prosedürleri üzerindeki etkileri bu deneyler sırasında incelenecektir. Diş hekimi süt dişi pulpası ampütasyonu ve dolgu işlemlerini gerçekleştirecektir. COVID-19 pandemisinden dolayı deneyler tasarlandığı şekilde üç grup halinde olmak yerinde yalnızca iki grup üzerinde ve öngörülenden daha az katılımcı ile gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda VR ile yapılan işlemlerin stres düzeylerini azaltarak özellikle lokal anestezi sırasında çocukların diş bakımına yardımcı olacağı ve çocuğun tedaviye diğer koşullara göre daha kolay dayanacağı varsayılmıştır. Teorik olarak, çocukların dikkatini dağıtmak, kaygıyı azaltmak için en uygun koşulları sağlayacaktır. Görsel, işitsel ve kinestetik deneyimler (fiziksel hareket) sunarak algısal etkiyi en üst düzeye çıkarmak istendiğinden, bu bağlamda en iyi uygulamanın VR olması beklenmektedir. Geliştirilen VR uygulaması çocuklara güvenli bir ortam sağlayarak olumlu tutum uyandırmayı hedeflemektedir. Amaç, diş hekimlerinin işlemlerini daha etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Tezin özgün değeri geliştirilen uygulama ile ilintilidir çünkü şimdiye kadar diş hekimliği alanındaki sanal gerçeklik uygulamaları çoğunlukla video izlemenin ve müzik dinlemenin ötesine geçememiştir. Ancak bu tez ile sanal gerçeklik uygulamasında yer alan sanal karakterler, animasyonlar ve diğer içerikler sayesinde çocuklara diş tedavisinin keyifli bir aktivite olarak sunulması sağlanır. Animasyon karakteri ve sanal mekan seçimi tezin etkileşim yönünü güçlendirerek çocuk hastanın kaygı ve korkusunu dikkat dağıtarak azaltmaktadır. Uygun şekilde canlandırılan karakterler çocukların hayal gücüne hitap eden 3 boyutlu sahneler içerisine yerleştirilmiştir. Tez kapsamında çocuk diş hekimliğinde ileri farmakolojik yöntemlerin kullanımının azalması nedeniyle çocuk diş hastalarının ağız sağlığı bakımını artırmak ve sağlık giderlerinin maliyetini düşürmek mümkündür. Tezin en önemli bulgusu, geliştirilen sistemin her iki taraf için de (çocuk hastalar ve diş hekimleri) faydalı olduğunu kanıtlamış olmasıdır. Toplanan veriler, sanal gerçeklik uygulamasının çocuklar üzerinde hem fiziksel (yaşamsal belirtilerin ölçümünde iyileşme- kan basıncı) hem de psikolojik (uygulanan psikolojik / psikometrik ölçeklerdeki iyileşme) üzerindeki yatıştırıcı etkisini göstermektedir. Ek olarak, VR Grubuna uygulanan anketteki sonuçlar, deney grubuna dahil olan neredeyse tüm çocukların bir sonraki diş hekimliği randevularında VR kullanmaya istekli olduklarını göstermektedir. Bu veriler, çocukların VR teknolojisine yönelik olumlu eğilimlerini doğrulamaktadır. Benzer şekilde, sanal gerçeklik uygulamasının diş hekimleri için faydalı yönleri, daha kısa tedavi süresi ve yüksek sistem kullanılabilirlik skorlarında ortaya çıkmıştır. Son olarak her işlemde aynı açıklamaları tekrarlamak zorunda olmadıkları için bu sistemin diş hekimlerine kolaylık sağladığı görülmüştür. Bu tez ile geliştirilen VR uygulamasının dünya çapında ağız ve diş sağlığı alanında ekonomimize katkı sağlayacak potansiyel bir ürüne dönüşmesi ve ulusal ve uluslararası diş hekimliği kliniklerinde kullanıma açılması beklenmektedir. Mobil uygulama mağazalarından (Google Play ve App Store) kolayca indirilerek uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştırılacak bir uygulamanın geliştirilmesi, yaygın kullanımı sağlamakta önemli bir adımdır. Sistemin daha da geliştirilebilmesi için, bakış seçme özelliği geliştirilebilir ve uygulamanın başlangıcına oyun mekaniğini öğretmek amaçlı eğitici bir bölüm eklenebilir. Dahası, bakış seçme teknolojisi (kafa hareketleri ile seçim) yerine, göze dayalı seçim olanakları (göz hareketleri ile seçim), günümüzde pahalı olan ancak yakın gelecekte erişilebilir hale gelebilecek göz takibi teknolojisi barındıran özel sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak araştırılabilir. Böylelikle çocuk hasta, diş tedavisi sırasında gerektiği gibi kafasını sabit tutarken gözleri ile girdi verebildiği için yüksek etkileşimli görevleri gerçekleştirebilir. Ayrıca bu programın kullanımı diş hekimleriyle sınırlı kalmayacak şekilde çalışmanın kapsamını genişletmek mümkündür. Diğer tıbbi alanlardan başlayarak yeni kullanım alanları keşfedilebilir. Örneğin aşılardan korkan bir çocuk, korkunun üstesinden gelmek ve kolayca aşı olmak için uygulamanın başka bir genişletilmiş versiyonunu kullanabilir. Farklı tıp alanlarından doktorlarla görüştükten sonra bu kullanım şekli genişletilebilir. Sanal gerçekliğin diş hekimliği gibi alanlarda kullanımı hala deneyseldir, ancak bu alanda araştırmacılar, uzmanlar, bilim adamları ve endüstri liderlerinin yardımıyla gelişmeler görülecektir.
Özet (Çeviri)
One of the main targets of dentists is to offer high quality dental care to their patients in a stress-free environment. Studies have shown that dental anxiety is linked to behavioral issues before or during treatment. Additionally, it increases the perception of pain and as a result, angry and nervous children are hesitant to go to future treatment appointments. In this research, it is aimed to reduce the dental anxiety of children with novel methods of interaction specifically prepared for dental treatments. The application is implemented using virtual reality headsets, to assess and prevent the level of stress encountered by patients during dental care and to decrease the workload of dentists. The patient to be treated by the dentist is separated in a controlled manner from the practice area within the framework of the thesis by wearing a VR (Virtual Reality). Thanks to VR, it is assured that the patient is prepared for treatment, visually describing the instruments and equipment to be used. The patient's attention is drawn to the different contents in the VR during the procedure. These contents provide visual (video monitoring) and auditory (music listening) stimuli, as well as providing patient care information with the help of avatars (characters) and environmental components to be placed in the VR application. In addition, it aims to improve the rate of success of dental therapy in pediatric patients by reducing anxiety and apprehension of dental therapy due to the fun content of the application. The initial design of the testing process was planned to be done on three separate groups of children. In the first group the dentist performs the procedure in the usual manner without any additional distractions for the patients. The second group patients are shown cartoons on a screen mounted on the dental unit. The third group has access to the VR application. The comparison of the group results would illustrate the efficacy of these systems. In order to test the effects of stress on dental care, the effects of VR on dental procedures that require local anesthesia are studied during these experiments. Dentist execute vital milk tooth pulp amputation and filling procedures. Due to the global health crisis known as the coronavirus COVID-19 pandemic, the testing was not possible as the initial plan described above. Only the first and third group were tested with a smaller number of participants than intended. We have shown that the diversion approach applied with VR helps dental care of children, particularly during local anesthesia, by reducing stress levels and the child can withstand the treatment more easily than other conditions. Theoretically, focusing the attention of children would result the optimal conditions to reduce anxiety. For this reason, the best practice in this regard is VR, since it is desired to maximize the perceptual impact by offering visual, auditory and kinesthetic experiences (physical movement). The VR application aims to evoke positive attitude in children by providing them a safe atmosphere and becoming a pioneer in the use of VR in the dental profession. The goal is to enable dentists to perform their procedures more effectively and safely.