Kültür koşullarında su sıcaklık değişiminin yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus)'nin yağ asidi içeriğine etkisi
The effect of water temperature on fatty acid content of the green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) under culture conditions
- Tez No: 478712
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, 8-hafta boyunca 11-16°C'de kışlatma periyodu ve sonrasında ise, 2 hafta boyunca optimal koşullarda (28°C ve ‰39 tuzlulukta), yeniden beslemenin yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisul-catus)'nin temel besin bileşenleri ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Bulgularımız, kışlatma döneminde beslenmenin tam olarak kesilmemesi nedeniyle, karideslerin protein ya da lipitleri katabolize etmediğini göstermiştir. Genel olarak, soğuğa maruz bırakıldıkları stres döneminde, karideslerin kas ve hepatopakreaslarında belirlenen doymuş (SFA), tekli-doymamış (MUFA) ve kısmen de çoklu-doymamış (n-6 PUFA) yağ asitleri seviyeleri düşmüş, bunun tersine n-3 PUFA'lar ise önemli ölçüde yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Response of proximate and fatty acid composition of muscle and hepatopancreas tissue contents of the green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) juveniles overwintered for 8-weeks at 11-16C and then refed fully at optimal conditions at 28C and 39 ppt for a further 2-weeks (recovery period) was examined in this study. Our results showed that P. semisulcatus did not appear to catabolise either proteins or lipids during the overwintering period, as the feeding was not ceasied completely. In general, saturated fatty acids (SFA), mono-unsaturated fatty acids (MUFA), and partially n-6 PUFA (poly-unsaturated fatty acids) declined, on the contrary, the levels of n-3 PUFA significantly rose in the abdominal muscle and hepatopacreas tissues during the cold exposure.