Discussion of unconventional collagen scaffolds for repairing meniscus avascular area tears using electrospinning
Menisküs avasküler bölge yırtıklarının tedavisi için electrospinning ile üretilen konvansiyonel olmayan kolajen iskelelerinin tartışılması
- Tez No: 478713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Menisküs avasküler bölge yırtığı hastalıkları için bugüne kadar en çok kullanılan çözüm menisektomi olmuştur. Bu ameliyattan kaçınmak için araştırmacılar daha uygun bir çözüm bulmaya çalışmışlardır. Yapılan araştırmalar sırasında, elektrospun kolajen tip I iskeletlerinin en uygun cevap olduğu buldundu. Normal olarak, Kolajen tip I çözülmesi HFIP (1,1,1,3,3,3-Heksafluoro-2-propanol) ile olmaktadır. Bu çözücünun toksik hali, oluşan iskele biyouyumluluk derecesini etkileyebilir. Bu tezde, çeşitli kaynaklardan elde edelen ve HFIP veya diğer“Yeşil”çözücüler ile çözülen Kollajen tip I kullanılmış ve elektrospun nanofiberlerin çapı üzerinde bu iki faktörün etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until now menisectomy is the most used solution for the illness of meniscus tears in the avascular area. To avoid using this surgery and over their researches, researchers found that electrospun collagen type I scaffold is the most suitable solution. In this Thesis, we give a comprehensive explanation of the step of formation of a collagen I electrospun scaffold and methods of characterization. And also we discuss some factors which influence the diameter of a collagen I electrospun nanofibers.