Sulu ortamda siklotrimerizasyon tepkimelerinin araştırılması
Investigation of the synthesis of cyclotrimerization derivatives
  1. Tez No: 478723
  2. Yazar: EMİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Siklotrimerizasyon reaksiyonları üç aynı monomer biriminin birleşmesiyle oluşan halkalaşma tepkimesinin adıdır. Siklotrimerizasyon ürünleri biyolojik aktiviteleri nedeniyle farmakoloji, tarım, kozmetik, gıda nedeniyle alanında kullanılmaktadır. Siklotrimerizasyon reaksiyonlarının sentezi için litaratürde pek çok yöntem mevcuttur. Ancak bu yöntemler , pahalı katalizör kullanımı, uzun süren reaksiyon ortamı ve fazla miktarda kullanılan çözücü gibi dezavantajlara sahiptir. Alternatif yöntemlerle kaynakları korumanın yanı sıra maliyeti düşürerek, organik kimyacıların da yeşil kimya alanındaki konseptine uygun çalışmalar tasarlanmıştır. Bu çalışmada çözücü olarak su kullanılarak 1,3,5-triasteilbenzen sentezlenmiştir. Sentez için optimum koşullar belirlmek için çeşitli parametrelerde değişik aralıklar kullanılmıştır. Bunlar 1-24 saat aralığında değişen reaksiyon süresi, 8-12 ml aralığında değişen su miktarı ve 25-280 oC aralığında değişen sıcaklıktır. Bu koşullarda gerçekleştirilen deneylerde verimleri %27-75 aralığında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyclotrimerization is the name of the cyclization reaction which is formed by the combination of three different monemer units. Cyclotrimerization products are used in the fields of pharmacology, agriculture, cosmetics and food due to their biological activities. There are many methods in the literature fort he synthesis of cyclotimerization reactions. However, these methods have disadvantages such as expensive catalyst use, long reaction times and using excessively solvent.