İkinci ürün soya tarımında farklı dozlarda uygulanan azotlu gübrenin verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi
The effect of different nitrogen doses on seed yield and some agronomic characteristics of soybean grown as a double crop
  1. Tez No: 478724
  2. Yazar: AYHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma; Çukurova bölgesin ikinci ürün koşullarında farklı dozlarda uygulanan azotlu gübrenin, soya da bazı tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ç.Ü.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümüne ait deneme arazisinde 2016 yıllında yürütülmüştür. Bu çalışmada Atakişi soya çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Dokuz farklı azot (0, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 ve 18 kg/da N) dozunun uygulandığı deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Yapılan deneme sonucunda elde edilen veriler; azot uygulamalarının soya bitkisinin 1000 tohum ağırlığı ve dal sayısı dışındaki incelenen diğer tüm özelliklerini önemli derecede etkilediğini ortaya koymuştur. En yüksek tohum verimi, 374.57 kg/da ile 18 kg/da N uygulamasından, en düşük tohum verimi ise 305.93 kg/da ile 0 kg/da N uygulamasında elde edilmiştir. Genellikle artan azot dozları soyanın bitki başına bakla sayısı, tanedeki protein oranı, bitki boyu gibi çeşitli agronomik özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Experimental Area of Cukurova University in 2016 as a double crop growing season. The objective of this study was to determine the effect of different nitrogen doses on yield and some agronomic characteristics of soybean grown as a double crop growing season in Cukurova region. The experimental design was a Randomized Complete Block with three replications. The Atakişi soybean variety (belonging to maturity groups III) was used as a plant material in this research. Nine different nitrogen doses such as 0, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 and 18 kg/decar were applied in this study. The characteristics such as plant height, pod and branch number per plant, the lowest pod height, 1000-seed weight, protein and oil percentage, seed and oil yield values of soybean variety were investigated. The nitrogen application was effected on all of the investigated characteristics except 1000 seed weight and branch number when the nitrogen doses were increased in this research. The highest seed yield (374.6 kg /decar) was obtained from 18 kg/decar nitrogen applied plots and the lowest (305.9 kg/decar) from control (0 kg/decar) plots.