Ön ısıtmanın agregat stabilitesi ve toprak ve su kayıpları üzerine
- Tez No: 47874
- Danışmanlar: PROF.DR. R. MUSTAFA ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖN ISLATMANIN AGREGAT STABİLİTESİ VE TOPRAK VE SU KAYIPLARI ÜZERİNE ETKİSİ SEVİM KAYMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışmanı : Prof. Dr. Mustafa R.ÇANGA 1996, Sayfa 48 Jüri Jüri Jüri Prof. Dr. Mustafa ÇANGA Prof. Dr. İlhami ÖZKAN Prof. Dr. Alper DURAK Agregat stabilitesinin arazi yüzeyinden oluşan yüzey akış ve erozyon potansiyeli üzerinde önemli etkisi olmaktadır. Bu bakımdan ön ıslatma sonucu yüzey akış, sıçrama, sızma ve sediment üretiminde meydana gelmesi muhtemel değişiklikleri saptamak üzere yapay yağmurlayıcı ile bir yağmurlama denemesi yapılmıştır. Toprak örnekleri A.Ü.Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Kule killi tını, Musaoğlu Siltli tını ve Çiftlik tını ile Rize Kumlu killi tınından alınmıştır. Ön ıslatmalı ve ön ıslatmasız örnekler 90 dakika boyunca 60 mm. h"1 intensiteli yapay yağmurlamaya tabi tutulmuşlardır. Ön ıslatma kule killi tını yüzey akış hariç, yüzey akışla taşınan toprak miktarı ve sıçrayan toprak miktarının yani toprak parçalanabilirliğinin önemli miktarda artmasına neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Erozyon, agregat stabilitesi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF PREWETTING ON AGGREGATE STABILITY AND SOIL AND WATER LOSSES Sevim KAYMAK Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department Of soil sciences Supervisor : Prof. Dr. Mustafa R.ÇANGA 1994, Page: 48 Jury : Prof.Dr.Mustafa R.ÇANGA Jury : Prof. Dr. İlhami ÖZKAN Jury : Prof. Dr. Alper DURAK Agregate stability is likely to have some effects on the potentiality of surface runoff and erosion. The study was carried out with rainfall simulator to determine the differences in splash, percolation and soil losses through runoff as a result of prewetting. Disturbed soil samples were taken from the series of Kule clay loam, Musaoğlu silty loam and Çiftlik loam in the Research and Experimental Farm of Agricultural Faculty, Ankara University and sandy clay loam from Rize. Both prewetted and unprewetted soil samples were subjected to simulated rainfall of the intensity of 60 mm. h"1 during 90 minutes. The amount of runoff, soil losses and splashed material in prewetted samples were more than that of unprewetted samples with the exeption of Kule clay loam sample which has greater amount of runoff than the others in runoff. KEY WORDS: Erosion, aggregate stability.