Gazi Üniversitesi son sınıf öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen bazı faktörler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 47875
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İ ÖZET Yüksek Lisans Tezi GAZİ ÜNİVERSİTESİ SON SINIF Ö?RENCİLERİNİN AKADEMİK BAŞARILARINI ETKİLEYEN BAZI FAKTÖRLER ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Sevgi DO?AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mine MANGIR 1996, Sayfa: 60 Jüri: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Nergiz GÜVEN Doç.Dr.Neriman ARAL Bu araştırma, Üniversite öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen bazı faktörlerin saptanması; bu faktörlerin öğrencilerin üniversitedeki basanlarını ne şekilde etkilediğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesine bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesine devam eden son sımf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 148 kız ve 139 erkek olmak üzere toplam 287 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin akademik başarılarım etkileyen faktörleri saptamak amacıyla araştırmacı tarafmdan literatür taraması sonucu geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde khi-kare analizi yapılmıştır. Öğrencilerin devam ettikleri fakültelerin, ilkokul mezuniyet derecelerinin, ilkokulu okudukları yerin ve öğrenim gördükleri branştan memnun olup olmama durumunun öğrencinin akademik başarısı üzerindeki etkisinin önemli olduğu tesbit edilmiştir. Bununla birlikte öğrencinin yaşı, cinsiyeti medeni durumu, doğum sırası aylık geliri, çocuğun yaşadığı çevre, orta ve lise öğrenimini gördüğü yer ve mezuniyet dereceleri ile üniversiteye girmelerinde etkin olan faktörlerin ve branşlarıyla ilgili bir işte çalışmayı düşünüp düşünmemelerinin öğrencinin akademik başarısında önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçların ışığında bazı öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Akademik Basan.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON SOME FACTOR EFFECTIVE ACADEMICAL SUCCESS OF THE SENIOR CLASS STUDENTS OF GAZİ UNIVERSITY Sevgi DO?AN Ankara Üniversitesi Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof.Dr.Mine MANGIR 1996, Page: 60 Jury: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Nergiz GÜVEN Assoc.Prof.Dr.Neriman ARAL This study was conducted to determine some factors effecting the academical success of senior-class university students and also to find out how those factors play a role on academical applitudes. Senior grade students attending faculty of Science and Literature, Fakülty of Education, Faculty of Occupational, faculty of Tecnical Education, Fakülty of Dental medical science Faculty of Engineering-arcitecture were included in the research. Total 287 students randomly selected (148 girls, 139 boys) inventory form developped by literature survey was applied. Khi square method was used in analysing the data. Factors such as the faculty average primary school graduation seore, primary school place and the degree of their beign studied were found to be statistically significant on academic success while factors such as age, sex, of the subjects, whether they are married or single, birth orders, montly income, the enviroment in which subject lives place where a subject attended middle and high school, their production degress and places factors effecting their university education and whether they want to work in a related job with their branches did not significantly effect academic success of subjects. Some suggestions were derived in the light of research findings.