İstanbul Anadolu Adliyesi çalışanlarının örgütsel stres düzeyleri ve iş doyumu ilişkisi
The relationship between the level of organizational sources of stress and job satisfaction of employees working at İstanbul Anadolu Courthouse
- Tez No: 478766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Anadolu Adliyesi çalışanlarının örgütsel stres düzeylerinin ve iş doyumlarının bazı sosyodemografik değişkenlere göre ilişkisini incelemek ve çalışanların örgütsel stres düzeylerini azaltıcı, iş doyumlarını artırıcı sosyal hizmet müdahaleleri, çeşitli politikalar ve öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 281 adliye çalışanına Algılanan İş Stresi Ölçeği, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve bazı sosyodemografik bilgileri içeren anket formu doldurularak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 18.0 paket programında değerlendirilmiştir ve anlamlılık düzeyi olarak 0.05 kullanılmıştır. Ayrıca ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi, Çok Yönlü Varyans Analizi, Kolmogorov Smirnov ve Levene Testi, Kruskal-Wallis Analizi ile değerlendirilmiştir. Toplam doyum alt ölçeği ile iş stresi (r= -.57,p
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between the level of organizational sources of stress and job satisfaction levels of the employees working at The Anatolian Courthouse in İstanbul in terms of sociodemographical variables and to identify the required social work interventions, possible policies and suggestions which will improve the employees job satisfaction while decreasing their job stress. In this study, the data was gathered by conducting Perceived Job Stress and Minnesota Job Satisfaction Scales to 281 courthouse employees and was analyzed by SPSS18.0. Means, standard deviations, frequencies, percents, one-way and multiple analysis of variance, Pearson Moments correlation analysis, Kolmogorov Smirnov and Levene test and Kruskal-Wallis Analysis were computed to test the nature of the relationship between the variables of the study. The data were supportive of the negative linear relationship between occupational sources of stress and job satisfaction than for positive linear or curvilinear relationship. In the study, perceived job stress levels did not differ significantly in terms of gender, age, marital status and income level, however, the stress levels exhibited a significant difference due to the employees departments. Moreover, the findings showed that there were no significant differences in job satisfaction levels regarding gender and marital status whereas age, income level and department of the employees exhibited a significant difference. Another finding of the study revealed that there was a significant negative linear relationship between job stress levels and internal job satisfaction, while external job satisfaction and total job satisfaction showed a significant positive correlation. Also, it was demonstrated that when job tenure of the employees increases, there were a significant decline in job stress levels while job satisfaction levels increase significantly. This thesis is critical in terms of being the first study that attempted to explore the relationship between the occupational sources of stress and job satisfaction levels of the employees working at the courthouse.