Kurumsal işletmelerde sıfır iş kazası hedefine yönelik uygulamalar
Applications in corporate enterprises towards the goal of zero accidents
- Tez No: 478765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Accidents, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerde sanayide çalışanların sayısındaki hızlı artış, beraberinde çalışanların bir takım sağlık ve iş güvenliği sorununu gündeme getirmiştir. Sanayileşmiş ülkeler içinde bulunduğumuz yüzyılda iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en düşük düzeyde tutmak için ciddi çabalar harcamak zorunda kalmışlardır. Özellikle ülkemizde tüm kesimlerin ortak bir değeri ve sorumluluğu olan İş Sağlığı ve Güvenliğinin geliştirilmesi, sürdürülmesi ve kültür oluşumunun sağlanması gerekmektedir. İşletmeler düzeyinde, özellikle de büyük ölçekli kurumsal işletmelerde iş kazalarının önlenmesinden ziyade sıfırlanması ve kazasızlık günlerinin sürdürülebilirliğini hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda işletmeler belli başlı çalışmalar yaparak iş kazalarının azaltılmasını sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmaların sonucunda işletmeler ciddi anlamda maddi ve manevi kazanç elde etmektedirler. Bu araştırmada; Ülkemizin alanında lider ve önde gelen kurumsal yapıya bürünmüş bir kuruluşunda sıfır iş kazasına ulaşmak için, İSG Liderliğinin, Sürekli Eğitimin, Sürekli İyileştirmenin ve İSG Kültürünün sağlanması ve sürdürülebilirliği konusunda izlenilecek yollar, geliştirilen uygulamalar ve tüm çalışanların sahiplenmesiyle başarılan kazasızlık hedefleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın Ülkemizde birçok işletmeye yol göstereceği ve kanayan bir yara haline gelen iş kazalarının önlenmesinde tüm kesimlere fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the number of employees in the developed and developing countries in recent years has brought about a number occupational safety and health (OSH) issues. Developed countries have had to make deliberate efforts in the century we are in to keep occupational accidents and health issues at the lowest level. It is especially necessary in our country (Turkey) to develop, maintain and cultivate Occupational Safety and Health, which is a common value and responsibility of all sectors. For the most -notably in the large-scale- corporate enterprises, it is a crucial goal to eliminate completely rather than prevent occupational accidents and be able to successfully sustain accident-free days. In accordance wit this goal, enterprises reduce work accidents by carrying out specific studies and practices. As a result of these studies and practices, they are able to obtain elaborate amounts of financial and moral gains. In this study; in order to achieve a complete elimination of occupational accidents in one of the leader organizations in its field of our country, we present the methods to be followed in the provision and sustainability of OSH Leadership, Continuous Vocational Training and Continuous Improvement and OSH Culture, developed practices and achievement goals of accident-free enviroment achieved when embraced by all employees. We consider that this work will benefit all parties in the prevention of occupational accidents and that it will lead many businesses in our country.